| J0B0MAT a întrebat:

Ati vrea sa ne unim cu Republica Moldova? Argumentati, va rog.

Eu da, deoarece suntem toti un neam, am constituit candva un stat unitar si asa ar fi trebuit sa ramanem.

Răspuns Câştigător
| Lawliet14 a răspuns:

Si daca-i saraca, ce? Nemtii cum au integrat atatia saraci, imigranti? Poate se mai ridica si nivelul romanilor...

| suntserios a răspuns (pentru Lawliet14):

Sa nu comparam economia Germaniei cu Romania

| Lawliet14 a răspuns (pentru suntserios):

Nu e nimic de comparat, la fel au facut si grecii, portughezii sau altii... E loc sub soare pentru toti!

| J0B0MAT explică (pentru Lawliet14):

Corect. E pacat sa vad cum lumea pune pe primul loc aspectele financiare in favoarea neamului.

| SatanicBear a răspuns (pentru J0B0MAT):

Normal ca, in cazul de fata, aspectul financiar primeaza. oamenii vor sa traiasca, nu sa supravietuiasca. Ce conteaza daca se realizeaza unirea, o sa te zvarcolesti mai putin in mormant sau ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

In favoarea neamului care oricum nu da 2 bani pe tine? rolling on the floor cati ani ai 15? cand va vad pe toti cu "familie" si rahaturi de genul ma bufneste rasul si dupa imediat plansul. ia zi-mi ai murit vreodata de foame? te-a ajutat cineva din "familia" din Romania? Crezi ca aia din Moldova ar da 2 bani? Sau crezi ca ar da cineva 2 bani pe tine? SUnteti maturi cat aia de 14 ani care nu stiu pe ce lume exista

| J0B0MAT explică (pentru anonim_4396):

As vrea sa imi pastrez sufletul de copil toata viata. Maturitatea e naspa.Si maturitate nu inseamna faptul ca pui banii pe primul loc.Asta inseamna degradarea sufletului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Inteleg. Ramai in lumea ta. Oamenii aia de la conducere stiu ei de ce nu fac ce vrei tu

| J0B0MAT explică (pentru SatanicBear):

Tocmai,ca banii pe care ii fac majoritatea in Romania te ajuta sa supravietuiesti, nu sa traiesti. Pentru cineva care il intereseaza doar banii, unirea normal ca nu inseamna nimic.
Probabil ca daca as vrea sa fiu inmormantata, da m-as zvarcoli mai putin daca s-ar realiza unirea.

| J0B0MAT explică (pentru anonim_4396):

Stiu si eu de ce. Pentru interesul personal, pentru bani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Mereu va vi vorba despre bani. Dar ROmania este deja o tara la pamant fata de altele, daca se mai uneste si cu Moldova chiar va duceti dracu. Din cate am citit, o sa fie oricum mare nenorocire cand o sa fie euro si la voi, numai stiu de cand naiba 2019 sau ceva de genul.

| SatanicBear a răspuns (pentru J0B0MAT):

Pai in cazul de fata e logic sa te intereseze mai mult banii. Granitele sunt, oricum, niste linii imaginare si majoritatea oamenilor tind catre dizolvarea lor.

| J0B0MAT explică (pentru anonim_4396):

Voi? Pai da tu ce esti, rus? Romania este o tara la pamant datorita conducerii, nu datorita oamenilor, iar daca ne-am uni cu moldova ne -ar fi rau tot din cauza conducerii proaste. Conducere care exista tocmai din faptul ca oamenii nu mai au curajul de altadata, au devenit comozi, nu mai vor sa lupte impreuna, e fiecare pentru el si asta ne trage pe toti in jos. Daca am fi toti uniti pentru interesul comun, as putea pune pariu ca va duce la ceva bun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu laughing, sunt roman dar locuiesc de ani buni in Italia. Da e vorba de conducere dar si de oameni. Aici acum 4 ani au scazut astia alocatia la copii cu 15% si au iesit astia luni de zile pe strazi pana conducerea a dat banii inapoi. E si conducerea si oamenii care s-au invatat cu putin.

| J0B0MAT explică (pentru anonim_4396):

Da,oamenii s-au invatat cu putin si sunt egoisti.um am zis fiecare pentru el, sa stranga si ultimul leu.Majoritatea sunt asa.Dar sunt sigura ca sunt si altii care ar putea schimba ceva, dar trebuie impinsi de la spate.
In goana dupa bani, oamenii au uitat de ceea e isi doresc ei, de ceea ce conteaza cu adevarat. Sunt usor de manipulat astfel de cate cei de sus.

| J0B0MAT explică (pentru J0B0MAT):

Hai ca am scris de n-am mai putut. Sorry.

| J0B0MAT explică (pentru SatanicBear):

Nu m-am referit neaparat la spatiul teritorial.Si totusi, ti se pare ca avem foarte multi bani noi in momentul de fata?! Macar sa fim uniti, daca e sa cadem sa cadem impreuna, iar daca e sa ne ridicam, sa ne ridicam impreuna. Oamenii au falsa impresie ca acum e bine, sau macar se conformeaza. dar deja suntem in categoria rea. Daca oamenii ar fi unitit mental, spre interesele comune, daca nu ne-am mai trage unul pe altul in jos si ne-am sprijini unul de altul, am reusi sa ne ridicam.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Lawliet14):

Nemtii din 1940, nu mai sunt nemtii' de azi. Nemtii de azi sunt pe jumate rusi, pe jumate 'americani'. Nemtii au avut parte de 'planul Marshall facut de USA ca sa tina piept rusilor care in RDG au facut investitii mai multe in 'Nemti' decat in restul CAERULUI". Din aceleasi motive!
Nemtii de azi sunt 90% turci, negri, arabi, romani, adunatura.Au furat si aia cat au putut cu tehnologie 'parata ' vezi cazul VW etc.
Nemtii au 90% pensionari si asistati sociali, mana de lucru este din tarile sarace!
Aici ai dreptate, si Romania este in aceeasi situatie, doar ca nu poate oferi imigrantilor mai mult decat le poate oferi proprei populatii care este sub limita acceptabilului ca saracie!

40 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sub nicio forma. Si asa economia Romaniei abia se tarste, de ce am mai avea nevoie de un bolovan legat de gat?

Oricum pe majoritatea moldovenilor ii doare la basca de unire. Jumatate nu vor decat Rusia iar cei ce vor Romania, vor doar o scurtatura catre UE si catre locuri de munca in afara.

Sa munceasca si ei, sa isi curete tara de puroiul ala de coruptie, sa intre in UE si pe urma sa se mai vorbeasca de unire.

De ce dupa revolutie nu sa pomenit niciun cuvant legat de unire? Pentru ca atunci moldovenii nu aveau niciun beneficiu cum ar avea acum.

Si sa fim seriosi ce pot aduce moldovenii in plus Romaniei? Nimic, nici bani, nici cultura, nici tehnologie, nici locuri de vacanta... nimic, doar cheltuieli

| oprescudorin11 a răspuns:

Da! Ne vom uni, dar nu in sensul in care v-ati imagina, din pacate! Doar invers! Vom fi un stat unitar sovietic!

| J0B0MAT explică (pentru oprescudorin11):

De ce spui asta?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Pentru ca, in mintea mea, cu conjunctura complet analizata, spre asa ceva se indreapta.Asta sa nu te faca sa crezi ca ar fi si optiunea mea.Mai cerceteaza si ai sa-mi dai dreptate sau mai traieste si vom vedea.

| J0B0MAT explică (pentru oprescudorin11):

Om trai si om vedea.Dar nu cred sa traiesc sa imi vad tara devenita una sovietica.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu va fi sovietica, caci Russia nu mai este economie pur sovietica. Russia este considerata o economie cu elemente capitaliste amestecate cu elemente comuniste.Ca si China.
Este un fel de protectie in calea economiei superdezvoltate si a sistemelor in care sistemul pare mai vechi si mai functional.Si SUA, Germania, etc. au legi protectioniste, care duc spre raspuns similar din partea Rusiei si Chinei.
Acum asistam si la o fractura in cadrul sistemului integrat capitalist (pur -ca sa zic asa), caci unele tari din lacomie accepta ca pe un compromis sistemele ambivalente(China, Russia etc.).
Nemtii se indreapta spre Russia si China dupa dusul rece primit de la SUA (chestia cu VW- care i-a destabilizat pe nemti profund ), dar si, mai devreme de teapa pe care si-au tras-o singura UE cand au restrictionat unele produse Russiei. UE si SUA au o supraproductie pe care nu o mai pot asimila, justifica fara piete mari de desfacere, precum China, India, Russia.
In aceasta conjunctura se pare ca aceste fracturi vor duce la o reevaluare a politicilor.Romania deja nu mai conteaza, cu Moldova noastra cu tot caci deja suntem in afara ambelor sisteme.
Pe nemti si pe americani nu-i mai intereseaza Romania, este foarte evident. Pe rusi se pare ca da.
Deci in mod tacit vom ajunge in sfera de influenta ruseasca, procesul este in derulare.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Apoi Romania nu mai are nici o autoritate (si Moldova la fel) in LUME.Ca Polonia, Cehia, etc., comparabila cu noi ca economie si readaptare. La noi clasa politico economica este corupta si dezbinata deopotriva de Russia si SUA.Deci am devenit un fel de teren viran pentru ei.
Populatia a scazut dramatic, emigrand ca sa scape de mizerie.
Cea ramasa plina de batrani, a saracit. Economia nu va ramane decat o Economie Emergenta in sistemul integrat mondial, care si el este intr-o perioada de reasezare.
Armata ne-au desfiintat-o, dotari minime. Nu avem nici o sansa, stiu! Plang si eu dar nu ma amagesc!

| J0B0MAT explică (pentru oprescudorin11):

Tu ai dreptate, dar eu cred ca va veni un timp cand se va face dreptate si pentru noi, daca nu distrug sua si rusia tot pamantul.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Russia si SUA s-au inteles deja, noi credem ca ar fi in conflict.Si ne mentin aceasta teama.Chiar si UE merge pe mana lor.Caci si UE a imbatranit (ca populatie). Acum se va repopula cu arabi alesi de ei. SUA are Mexicul (s.a.) drept pepiniera pentru populatie. UE nu are.Adica acum va avea. Manevra este clar dirijata de toate marile puteri cazute la invoiala.Toate resursele energetice vor ramane in mana lor. Populatia va ajunge la munca la ei. Acest fenomen s-a petrecut cu noi din '90 incoace. Ocupate toate resursele, dispersarea populatiei tinere romanesti prin lume.

| J0B0MAT explică (pentru oprescudorin11):

Nici nu mai stiu ce sa cred...

| oprescudorin11 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Este nevoie sa luptam si noi fiecare, cum putem, sa crestem o clasa politica responsabila (nu cum este acum, o mana de personaje care nici nu gandesc, nici nu stiu sa vorbeasca, preocupati doar de ei si familiile lor sa se capatuiasca in detrimentul interesului national).
Asta va dura si sper ca mai raman pana atunci romani autentici!
Doar uita-te ca toate tarile isi comemoreaza mortii, indiferent de partida pentru care au murit, au murit pentru PATRIE!
Romanii sunt singurii invinsi, spre exemplu, in batalia de la Stalingrad, invitati sa-si identifice mortii, li s-a permis sa faca un cimitir comemorativ, (de catre rusi), care au fost superpalid reprezentati. Nemtii, ungurii, italienii si ceilalti au toti monumente, si-au identificat mortii!
Noi?, parca nici nu am exista!
Repet!: Rusii(paradoxal) ne-au permis si ne-au dat teren si asistenta logistica!
Asta e clasa politica gangava, balbaita si neinteresata care ne conduce!
Si tu vrei sa ne unim cu Basarabia!
Dar trebuie sa gasim o solutie cumva!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Dar simt nevoia sa repet! Sa ne unim cu BASARABIA! Care e pamant si populatie romaneasca.Respublika Moldova? Ce e aia? Republica unionala?

| J0B0MAT explică (pentru oprescudorin11):

Ai vazut cand au venit la Bucuresti moldovenii? Pe mine m-a emotionat sa vad cat de multi tineri au curajul sa sustina unirea.Dar trebuie facut mult mai mult de atat.Trebuie sa obtinem cumva putere si sa nu mai permitem altor state sa ne conduca din umbra. Daca jumate din tara asta si-o jumate din Moldova s-ar ridica impotriva conducerii de acum si ne-am impune unirea, sua si rusia n-ar mai putea ce sa faca.N-ar putea sa omoare un popor intreg.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Sper sa nu ma suspende TPU pentru ca mi-am exprimat o opinie sincera, doar avem macar libertatea de a ne exprima, inca mai cred.

| J0B0MAT explică (pentru oprescudorin11):

happy dragut

| oprescudorin11 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu uita ca evreii au cucerit lumea (financiara, cel putin ) prin EXOD. Romanii valorosi, multi au plecat!
Daca stii ceva engleza sau franceza si ai timp, ti-am trimis un singur om, roman, care vorbeste despre muzica, asa cum inteleg eu despre PATRIE!
Music
https://youtu.be/SthKs40ClCY
Celibidache –discutii!

Dorin Oprescu Acum o secundă -comentariu
Fabulos discurs despre FRUMUSETE, ADEVAR, VIATA. In contrasens cu actualitatea! Ce vis frumos! Oamenii si epocile mor odata cu ei si nu se mai pot dezgropa vreodata! Caci printer osemintele arheologice nu veti gasi nimic interesant-Vata, Frumusetea, AdevarulCe pacat. Eu macar l-am cunoscut si pe El si muzica dirijata de el, live! O sa plang pentru cei ce nu ati avut acest imens privilegiu.

https://youtu.be/LY7m119eOys
Celibidache – cu muzica electronica si Bruckner.

https://youtu.be/SthKs40ClCY? t=340

Publicat pe 19 apr. 2013
The conductor Sergiu Celibidache talks about his Philosophy of Music
Interview in French, with English Subtitles
Jonathan Conway Acum 8 luni
The inspiration I take from Furtwangler and Celibidache is the idea that every experience of art is fresh and unique to that time and place. Even the most brilliant Bruckner scholar can never hope to know what was going on in Bruckner's mind, neither can the most brilliant performer ever perform exactly as the composer would have imagined it to sound. Some composers don't even seem to care all that much. Bruckner was known to have said "do what you want, just perform them". For me, every performance is a fresh, new creation, a product of its own unique time, place and context, not divorced from the historical forces that led to it, but also not in any way the same as what went before. This is why I love Celibidache's quote, "there is no such thing as a repetition". Even an exactly "copy-and-paste" cand of repeat, like Bruckner did in some of his music, is not a pure repetition. The second time always feels different. We're in a different place when we hear it. I think all performance is like that. It's a new, unique, special place. It's at unity with the universe, without being homogeneous with the universe.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu sa ne unim! Sa reantregim tara!

| SatanicBear a răspuns:

Nu, pentru ca Moldova e o tara saraca, o eventuala unire ar prabusi economia Romaniei, economie care, si asa, e trasa rau de tot in jos de sudul si estul tarii.

| J0B0MAT explică (pentru SatanicBear):

Mersi de raspuns.

| Lawliet14 a răspuns (pentru SatanicBear):

De est momentan, nu si de sud daca citesti ziarul Gandul.

| TheMaggot12 a răspuns:

Eu unul as vrea sa ne unim cu Republica Moldova, chiar daca nu o fi ea cea mai bogata.Pana la urma avem multe in comun cu ei (limba, traditie etc...).Si chiar daca nu stiu daca ne va trage in jos economia mai mult decat e acum.Eu zic ca daca ne unim cu ei totusi o sa fie si bine deoarece ne marim teritoriul.

| J0B0MAT explică (pentru TheMaggot12):

Suntem aceeasi familie, si cum ziceau in the originals, familia e putere.
Mersi de raspuns.

| TheMaggot12 a răspuns (pentru J0B0MAT):

N-ai' pentru cewinking.Si da familia e puterea.