supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Au protestat niste copii in Timisoara ca vor sa iasa in pauze din liceu. Ce parere aveti?

44 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Scoala raspunde de siguranta elevilor atata timp cat este la scoala elevul. Cum poate sa raspunda daca tu esti pe strada? Oricum, regulamentul scolar prevede ca este interzisa parasirea scolii. Profesorii nu fac decat sa-l puna in aplicare.

| sierra1 a răspuns:

"niste copii in Timisoara ca vor sa iasa in pauze din liceu"
să iasă unde: la o bere, la una mică, la biblioteca județeană, să doneze sânge? E și asta o problemă

| sierra1 a răspuns:

Ca să ce?

| supadeceapa explică (pentru sierra1):

Nu stiu ce faci tu la magazin, doar oamenii isi cumpara mancare.

| sierra1 a răspuns (pentru supadeceapa):

"Nu stiu ce faci tu la magazin, doar oamenii isi cumpara mancare."
foarte profund!

și tu elev, treci strada și stai la rând și ajungi la ore și bla-bla-bla și ajungi la ore la timp? Foaie verde.

| supadeceapa explică (pentru sierra1):

Asa intrebare, asa raspuns. Foarte profund.

| J0B0MAT a răspuns:

Bravo lor.

| PainTech a răspuns:

Mi-ai adus aminte de niste intamplari amuzante... Tin minte cand eram in generala si aveam un prieten la o clasa mai mare care locuia aproape de scoala. In pauza de masa omu' mergea acasa sa se uite la Timon si Pumbaa.

Chiestia cu iesitul din liceu e o intrebare cu doua parti...
Pe o parte profesorii raspund de elevi. Pe cealalta parte e oarecum o lipsa de libertate, mai ales daca nu ai magazin in curtea liceului ( nu stiu daca e cazul acolo ). Nu stiu ce sa zic...

| AC4S4 a răspuns:

Am fost intr-un liceu in care fiecare intra si iesea cand dorea. Cu toate astea, nu au fost incidente cum ar fi sa dispara un elev sau sa intre persoane dubioase in scoala.
Consider ca fiecare scoala ar trebui sa aiba un parc amenajat in curtea sa. Astfel, elevii nu vor simti nevoia sa iasa din scoli ca sa mearga la parcurile din jur. De asemenea, in loc de pauze mici de 10 minute si o pauza mare de 20 de minute, mai bine ar fi pauze mici de 5 minute si o pauza mare de 40 de minute. Cu un mediu potrivit si un timp indeajuns de lung, elevii se vor recrea cu adevarat in pauza.
Exista si problema elevilor care merg la magazinele din jur pentru a-si lua mancare. Chioscurile din curti nu sunt o solutie (produse putine, preturile exagerat de mari). De aceea, elevii apeleaza la magazinele din jurul scolii.
Cred ca elevii ar trebui lasati sa iasa oricand, insa scoala sa nu fie trasa la raspundere pentru un accident intamplat in afara incintei scolii.
Cel mai potrivit este sa creezi un mediu bun in incinta scolii. Un mini-parc poti face, dar un magazin nu se poate deschide doar pentru elevii unei scoli.

| supadeceapa explică (pentru AC4S4):

Nu stiu ce sa zic cu pauzele, noi uneori ne rugam de profi sa ne tina in pauze ca la final sa ne dea drumul mai repede acasa

| bogdan324 a răspuns:

Eu cand eram in liceu, de cand am inceput pana la final mereu plecam cu colegii in pauze sau chiuleam de la ore sa mergem la o cafea/sa mancam fiindca poarta era mereu deschisa(nu picasem la un liceu dorit insa am obvervat ca poarta era mereu deschisa si puteam pleca oricand doream,un pas MARE fata de generala unde eram mereu inchisi, dupa am zis mersi ca am luxul asta. Uneori mergeam si la un film sau chiar ne duceam acasa sa bagam un cs,un league of legenda, un gta 5 si dupa ne intorceam la orele mai importante pentru note, mai ales in ultimul an cand am luat permisu mereu ne plimbam(asta cand ma mai duceam pe la liceu ca aproape juma de an nu prea m-am dus in a12-a)
Multi ar spune ''nu o sa ai niciun viitor''
Ei bine cand ieseam pe afara(dar nu in curtea scolii ca ma simteam ca la inchisoare),imi improspatam mintea,dadeam alt randament la ore,era alta treaba,la fel si cu colegii.
Mi se pare primitiv sa tii toti copiii intr-un mediu restrans,in primul rand asta poate duce la certuri/batai,in doilea rand elevul nu va da un randament la fel de bun ca si cand ar stii ca are si el libertatea lui, iar in ultimul rand:pe unii profi(si chiar pe director) ii prindeam ca fumau prin cancelarie sau prin alte parti in interiorul scolii, sa nu mentionez alte lucruri pe care le faceau, eu zic ca e si chit sa ne lase si pe noi sa plecam.
Intr-un final i-am cerut frumos ajutor unei colege cat sa invat si eu ceva pentru bac, l-am luat, sanatate!
M-am gandit sa ma duc la facultate in Galati dar au aparut alte probleme si n-am mai apucat, poate apuc la anul'.
Totusi pe zi ce trece, realizez ca hartia pe care o primesc la terminarea unor studii nu ma va ajuta foarte mult daca nu am invatat mai nimic din acele studii.
Sper ca nu am plictisit pe cineva cu romanul asta, dar nici nu strica.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru bogdan324):

Liceul ala banuiesc ca are si o curte, nu ii tine nimeni lipiti de banca 6 ore.

| Thecurious a răspuns (pentru bogdan324):

Sunt curios, ce altceva faceau?

| bogdan324 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Degeaba,nu poti sa tii niste animale din zilele astea sub control, directorul mereu primea reclamatii din partea parintilor fiindca multi cautau cafteala si se lasa cu politie.
Stiu ca poate tie ti se pare o utopie ceea ce am spus dar este adevarat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru bogdan324):

Mdah, te cred. "Nu mai e ca pe vremea noastra." din pacate se aplica din ce in ce mai des si, din pacate, nu in sensul ca acum e mai bine. Faza cu cafteala e si din cauza ca sistemul e cretin. Ce, nu mai exista scoli de corectie/inchisoare pentru majori si exmatriculare? Pe de o parte trebuie' sa multumeasca diversi parinti retarzi, pe de alta parte trebuie' sa dea bine si in statistici la minister. Nu conteaza ca statisticile alea adevarate spun ca ne timpim ca natie pe zi ce trece...

| bogdan324 a răspuns:

Prefer sa nu dau detalii, nu vreau sa o dau in altele.

| bogdan324 a răspuns:

Manuale? Ce-s alea? am si uitat de acel cuvant dintr-a 9-a, m-am saturat 8 ani sa ma cocosez zi dupa zi sub pretextul ca ''e pentru viitorul meu''.
Imi dau seama ce mizerii fac astia acum, facute in graba, incadrare proasta in pagina si foarte multe greseli gramaticale, dar asta era un lucru des intalnit si inainte.
Imi si amintesc cum profii ne puneau sa cumparam tot felul de chestii stupide precum reviste cu cd-uri.
Si cel mai naspa lucru e cand ti se baga aia cu ''copii astia fac asa, tu de ce nu faci la fel?''
Din pacate la noi domina instinctul de turma si zero gandire.

| PersonajFictiv a răspuns:

Sa le fure libertatea nu e o solutie.
Ar putea incerca sa le ofere in schimb protectie.
Banuiesc ca au luat aceasta masura pentru ca multi cand traversau strada au ajuns pe la spital,din cauza accidentelor.
S-ar putea asigura de exemplu, acea zona, sa fie la acel liceu un politist care are grija ca masinile sa opreasca atunci cand trec elevii strada.
Nu stiu de e asa simplu, dar merita incercat, parerea mea.
O seara buna.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Ce gluma buna. Avem miliarde de politisti si o sa vina chiar sa treaca de minuta copiii. Noi avem linga scoala o trecere de pietoni care e dezastru ca vizibilitate si amplasare. Inainte a fost cu vreo 30 de metri mai jos, a fost un accident mortal, asa ca au mutat-o in sus pe panta. Tot fara semafor, tot fara camile, tot fara politist. Probabil la urmatorul accident mortal o sa o mute cu 10 metri mai jos...

| bogdan324 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Apropo,din ce am observat reply-ul se pune doar ca raspuns cateodata.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru bogdan324):

Felicitari, ai descoperit un bug! De ar fi doar bugurile si in rest TPU sa aduca cu adevarat valoare. Uite, pana si diferenta de la cer la pamint intre Quora si discutiile de aici imi omoara sperantele...

| PersonajFictiv a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu cati politisti avem, dar sa puna UNUL la fiecare scoala si liceu din oras oare ar fi o problema asa mare?
Poate ca ar fi, dar ca idee consider ca e buna.
Si foarte aiurea ce au facut la tine, sa nu fie nici macar semafor...bataie de joc dar suntem in Romania, ce naiba sa ne mai mire pe aici?

| MadRaven a răspuns:

Cea mai mare frustrare pe care am avut-o în clasa a12a a fost că ieșitul din curtea școlii era mai ceva ca la Hunger Games. Chiar dacă nu făceam ultima oră, stâteam o clasă de 30 de oameni la poartă și gardianul nu ne lăsa să ieșim. Precizez că înțeleg să nu li se dea voie minorilor să iasă pentru că sunt sub răspunderea școlii, dar nici în clasa a12a când sunt mai toți majori?
Țin minte că am fost la un moment dat la gardian cu niște colegi cu regulamentul care prevedea că elevii majori pot părăsi incinta școlii și i-am arătat buletinele. Răspunsul? "Aici legea o fac eu, nu mă interesează ce aveți voi acolo".
Sau în alte zile gardianul se uita la noi zâmbind și făcea ala bala portocala ca să decidă cine iese și cine nu. Culmea e că de cele mai multe ori reușeau să iasă elevii minori nu cei majori laughing
Sunt licee la care nici măcar nu există gardieni și ies toți în voie. N-am auzit niciodată să se întâmple ceva. Din perspectiva unei foste eleve care înțelege pe deplin frustrarea de a fi ținut în școală ca în cușcă, sunt complet de acord cu protestul copiilor din Timișoara

| Thecurious a răspuns (pentru MadRaven):

Puteati sa treceti pe langa el.

| MadRaven a răspuns (pentru Thecurious):

Ambele porți sunt mereu încuiate iar cheia este la gardieni. Iar la ieșirea profesorilor stau de pază femeile de serviciu. Nu aveai cum să treci pur și simplu pe lângă ei

| Thecurious a răspuns (pentru MadRaven):

Cred ca se putea rezolva printr-un proces in instanta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Thecurious):

Desigur, doar ca procesul era gata cand tu deja terminai si facultatea...winking

| bogdan324 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca ar fi dupa statistici, liceul ala nu ar mai exista...
Atata ca au fost investiti bani grei in acel liceu, a fost renovat de la cap la coada(cladirea+curtea, ne-au tras un teren calumea pentru fotbal, cu gazon d-ala sintetic si balon cand venea frigul) in speranta ca vor veni mai multi elevi fiindca ce-i drept eram si putini ca numar de elevi in tot liceul.
Totusi nu prea pot sa dau vina pe elevi, si profesorii veneau cand aveau chef si de abia daca invatam ceva, sau daca veneau pur si simplu favorizau cei mai buni 2 elevi din clasa(din 10 sau mai putini elevi prezenti, cica 18 ar fi fost in catalog).
Acei elevi erau-yours truly si inca o fata la care mereu ne faceau capul tambal sa invatam in timp ce ailalti fie se jucau pe telefon, fie nu erau prezenti, fie spargeau seminte.
Intr-a 12-a l-au rugat pe un elev de la mate-info sa se transfere la noi(avea probleme in liceul respectiv din cauza unor afaceri cu weed in care a fost dat in gat, voiau aia sa-l exmatriculeze) cat sa ia bacul sa se mandreasca si astia ca a crescut rata de promovabilitate la bac(1 singur elev a luat bacul in anul anterior) in schimbul faptului ca isi va putea continua studiile.
Ei bine de atunci numai pe ala il favoriza aproape orice profesor,pe restul-zero fucks given.
Atata ca la engleza si informatica eram ceva mai apt si le faceam la aia orele ca altfel nu aveau aia cu cine sa discute.
La matematica deja era clara treaba,ala fiind de la mate-info, mai ales ca eu nu eram briliant la mate:doar ala statea la tabla, il asculta si avea grija sa inteleaga numai el, noi restul zici ca eram picati din cer, adica hai ca mai intelegeam ceva dar asta e deja nesimtire totala.
De atunci nu prea am mai vizitat acel loc si am inceput sa ma relaxez, dar totusi, nu ti se pare atat de shady si meschin sa faci asa ceva? Nu am nimic cu tipul ala, e chiar foarte ok si m-am inteles bine cu el, dar treburile astea pot afecta viitorul multor copii, si gandeste-te ca treaba asta cu favoritismul se aplica in aproape orice institutie.
Stiu ca te-am plictisit si am aplicat multa romgleza dar vreau sa vezi prin ochii unui pustan care e treaba cu ''invatamantul'' din ziua de azi.

| Thecurious a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Banii sunt bineveniti oricand.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru bogdan324):

Favoritism a existat mereu. Eu am fost ultima generatie de pionieri. De ce am fost comandant de grupa si nu de detasament? Pentru ca ai mei erau ingineri iar ai colegei mele de banca erau tacsu director la banca si maica-sa tot ceva de genul inspector/sefulet pe undeva. Badumtsss! Asta pentru cine are impresia ca in comunism toti erau egali... P.S. Shady, meschin, fucked up, sa vezi manualele de religie de clasa intii. Nu cred ca mai ajungem nicaieri. Nici ca natie, nici ca specie. Sper sa ne trosneasca un meteorit cit sa nu mai ramina nici macar ion iliescu...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

OM-ul n-are valoare de lege. Să nu pară că mă contraziclaughing, dar ideea e că printr-un OM se reglementează modul în care ar trebui aplicată o lege. Deci ar trebui respectată de bună credință.
E ceva prea neînsemnat să poată fi încadrat la vreo infracțiune. laughing
Și în instanță poți chema pe cineva doar în civil.

| Thecurious a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, insa putea castiga ceva bani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

N-ar putea, că n-are sens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o tâmpenie să nu te lase să ieși

| supadeceapa explică (pentru anonim_4396):

Parca ar fi animale la zoo

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

și răspunsul ISJ e mega idiot

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

E ca iesitul de la job in pauze. In functie de zona/distanta la care iesi, e absolut legal sa NU fii lasat sa parasesti incinta. In ambele cazuri, daca te calca o masina sau ceva, evenimentul poate fi inputat angajatorului/liceului ca accident de munca/accident din neglijenta administratiei liceului, familia da in judecata si cistiga citamai despagubirile. Incercati sa ginditi inainte sa debitati enormitati de-astea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Https://i.imgur.com/TkzqXOe.png
din lege, frățiorul meu.
știu că nu prea se pupă legile cu usr-ul și rezistenții

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eronat-nefolositor...dar de ce?big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://i.imgur.com/kBkd8Wn.png
analfabetism funcțional thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate, și când aveam 18 ani uneori nu mă lăsa să ies...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa protesteze si liceul ca ies spre propria raspundere cu semnatura fain frumos, dar e Romania.

| PetruM a răspuns:

Nu știm de ce școala a luat măsura asta. Cine știe ce drogați sau distribuitori de droguri sunt în jurul școlii lor.