| Alina33330 a întrebat:

Au voie 4 persoane pe bancheta din spate a mașinii, daca a 4 a persoana este un bebe de 7 luni?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai voie, daca masina nu este prevazuta cu 4 locuri in spate.
Copilul trebuie asigurat intr-un scaun special pentru copii mici.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu au voie, fiind ilegal!

Legal este permis: 2 persoane in fata si maxim 3 in spate, indiferent ca-i bebelus sau nu.

Bebelusul are obligatia sa stea intr-o capsula sau scaun special pentru copilasi.

| ReddY25 a răspuns:

Neapărat scaun special

| goguPatent a răspuns:

Sub nicio forma. Dar ma intreb totusi cum de ai pus intrebarea asta. Adica chiar ai expune un copil de 7 luni sa il tii in brate intr-o masina unde se inghesuie atia oameni? Ca sa nu imi spui ca il pui in scaun si te-ai gandit ca pe langa scauna mai incap 4 adulti...

| healerdx7 a răspuns:

Daca masina are 4 locuri in spate, da. Daca nu, nu au voie (din motive de siguranta).

| Karina17K a răspuns:

La varsta lui trebuie sa-i luati scaun pentru copii mici si sa-l puneti in masina caci asa prevede legea. Daca va prinde un politist e nasol

| Alina33330 explică (pentru Karina17K):

Pai am scaun special, dar mă refer daca pe lângă scaunul copilului mai pot sta inca 3 persoane

| darrio2007 a răspuns (pentru Alina33330):

Nu este legal chiar daca ai scaun special pentru copil.
Dar te-ai intrebat daca mai incap inca trei persoane pe langa acel scaun? Mai ales daca sunt mai corpolente?

| suntserios a răspuns (pentru Alina33330):

Cum naiba mai înghesui 3 persoane pe lanaga scaunul de copil?