| AlexDorinel a întrebat:

Avantaje/dezavantaje iluminat stradal cu LED?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cantitatea de energie electrica consumata este mult mai redusa, la aceeasi intensitate luminoasa obtinuta (echivalenta).

| Frank51 a răspuns:

Deci, eu presupun că duci lipsă de conversație, că altfel nu-mi explic. E clar ca becurile cu led sunt viitorul, sunt foarte eficiente și au durata de viață foarte mare, comparativ cu cele incandescente sau cu gaze. Dezavantajele sunt costul puțin mai ridicat de producție și acel circuit de redresare a tensiunii.

Ai fi găsit aceeași explicație mult mai frumos explicată pe google. Eu voi face planuri de lecție despre majoritatea dispozitivelor, deja am început cu leduri, și am predat la liceu, curând voi preda și la generală despre astea.

| Mirel4412 a răspuns:

Avantaje: costuri reduse
Iluminat mult mai eficient
Dezanvantaje: Poluare mult mai mare cand se strica