| alondrakiss a întrebat:

Aveam de luat niste bani de pe un concediu medical dat cu cod de boală obișnuită de pe luna septembrie.In condițiile în care am lucrat 10 luni la o firma, apoi vreo 9 zile la alta firmă, după care de pe 04.05. 2022 până pe 31.08. 2022 am intrat în concediu medical.Iar acum îmi spun că nu beneficiez sa iau acel salariu.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o intrebarea foarte confuza, asa ca nu se poate da un raspuns sigur si corect.
Ce legatura are concediul medical cu salariul? Pentru concediu medical obisnuit se primeste indemnizatie si numai daca ai avut 6 luni lucrate in ultimul an anterior concediului.
Revino cu o situatie clara si cronologica si o sa-ti dau un raspuns concret.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce salariu? Cine îți spune?
10 luni la o firmă. când?
vreo 9 zila la altă firmă, când?
După care 04.05. 2022 - 31.08. 2022 ce ai lucrat și la care firmă?
După 31.08. 2022 ai mai lucrat?
Dacă nu, nu îți dă nimeni bani de concediu medical pe septembrie 2022. Așa cî nu ai de luat nimic.

| alondrakiss explică (pentru sadrian46):

Banii de pe un concediu medical pe boală obișnuită cu cod 01.
Dar banii de sarcină și lăuzie ii pot lua? Apoi cei doi ani de indemnizație ii pot lua?

| alondrakiss explică:

Am uitat sa va spun că sunt însărcinată...Iar cei de la firmă susțin că nu trebuie sa primesc niciun ban pe acel concediu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru alondrakiss):

Ti-am mai spus la alta intrebare ca nu poti lua indemnizatii pentru 2 concedii in acelasi timp. Daca erai in concediu de maternitate si luai indemnizatia pentru acest concediu atunci nu mai poti lua indemnizatie oentru alt concediu medical.