| likeabosssssssssssssss a întrebat:

1.Care credeti ca sunt aspectele negative si pozivite ale Romaniei? ( exemple de oameni care ne fac mandri si oameni sau lucruri care ne fac sa regretam ca traim in aceasta tara )
2.Dar maginea Romaniei in presa internationala?

Răspuns Câştigător
| 4ndr33y a răspuns:

Din punctul meu de vedere, principalele aspecte negative ale Romaniei sunt in primul rand saracia si nivelul de trai, incultura, apoi economia si nu in ultimul rand natalitatea
Lucruri pozitive sunt peisajele si formele de relief (asta unde inca nu au fost distruse de inculti), eroii nationali si campionii sportivi.

Imaginea in strainatate este una cat se poate de proasta. Nu sunt rasist dar principala cauza a distrugerii imaginii Romaniei, sunt tiganii, care ne-au creeat renumele de hoti, saraci, nespalati, scandalagii...

1 răspuns:
| stpu a răspuns:

Romania nu conteaza in presa internationala.
Cel mai mare aspect negativ este coruptia. Romania e in topul tarilor corupte din UE, dupa Italia si Bulgaria, daca am retinut bine graficul.
Exemplele sunt multiple, atat pozitive cat si negative.