| andrei28743 a întrebat:

Am urmatoarea speta: X ii imprumuta la Y 3000euro prin contract incheiat la notar si Y garanteaza cu apartamentul in valoare de 35.000 euro. Y nu reuseste sa plateasca la timp si sa strang penalitati, dupa o luna Y ii datoreaza lui X 30000euro(penalitati+banii ramasi ).X ii propune lui Y sa inchie un contract de tranzactie prin care X ii mai ofera lui Y inca 5000de euro(diferenta pana la valoarea apartamentului evaluat la 35000), iar Y ii lasa apartamentul.( din cauza ca nu mai poate plati creditul). Este legal ce a facut X? Orcum daca nu se incheia contractul Y era executat silit. Este OK cum a procedat X?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal, inseamna ca s-a prevazut in contract o dobanda si o penalitate exagerata, daca intr-o luna s-a ajuns de la trei mii de euro la 30.000 euro.

| Donsavas a răspuns:

Nu poti sa faci asa ceva. Niciun notar nu te va susține. Încalci legea!

| cyberalex a răspuns:

Asta se cheamă camătă, din punt de vedere legal o poate practica numai băncile. :-)