| LanguageMaster a întrebat:

Avocații au onorarii mai mari decât notarii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu sa compari onorariile avocatiale cu cele notariale, avand in vedere ca, in principal, sunt pentru activitate diferita. Avocatul nu poate face acte date in competenta notarului iar notarul nu poate reprezenta sau asista persoane in procese.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

E relativa situatia, unii avocati au onorarii mai mari decat unii notari si invers.
Acestea doua sunt meserii in care conteaza cantitatea de clientela cat si costul serviciilor, ca degeaba esti avocat daca esti din oficiu si degeaba esti notar daca doar legalizezi 2 acte pe saptamana, deci conteaza fiecare in particular cu ce clienti si care sunt nevoiele acestora, daca nevoile necesita o "manopera" mare atunci se castiga foarte bine.
oricum fiind lucruri diferite avocatura si cabinetele notariale, nu prea se pot compara pentru ca fac lucruri diferite, de aceea si castigul difera de la caz la caz si nu putem sti decat in mod particular daca cineva castiga mai bine decat altcineva, la modul general nu ne putem da seama.

| sierra1 a răspuns:

Ai mai intrebat asta și ți s-a spus : da, unii au!

| AlisXc a răspuns:

Da, muncesc și mai mult decât notării.