| DjMagic007 a întrebat:

Am si eu o problema... Deci acum trei zile era sa fac un accident, era sa calc pe cineva pe trecerea de pietoni. Am mers cu masina putin mai grabit pentru ca trebuia sa ajung la spital fiindca matusa mea a nascut si nu am fost destul de atent la drum si un individ pur si simplu a aparut pe trecere sa fiu sincer nu cred ca aveam mai mult de 60km/h dar am franat brusc, l-am evitat si nu am mai oprit grabindu-ma la spital...

Acum intrebarea mea este: Daca individul mi-a facut reclamatie la politie in cat timp primesc citatia?
Si ce mi se poate intampla?

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

N-are cum sa te reclame pentru asta.N-are nici o dovada palpabila, si nu cred ca are nici martori. Daca-l loveai mai ziceai, ca-i ramaneau urme pe corp, dar asa n-are cum.Stai linistit.

| DjMagic007 explică (pentru Ineys):

Deci atunci sa stau linistit happy Dar tot mi-e frica pana in perioada de 10 zile... Pentru ca asta s-a intamplat vineri 15.05. si acum termin si eu a clasa a 12-a si ar fi nasol sa raman chiar acum fara permis

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca te reclama poti primi citatie in termen de 5-10 zile, sa te prezinti la politie si sa spui cine conducea masina.
O sa te amendeze pentru neacordarea prioritatii pietonului, amenda este de 4-5 puncte-amenda si o sa-ti suspende dreptul de a conduce pe 30 de zile.

| DjMagic007 explică (pentru Ioandelasal):

Bun inteleg daca in termen de 10 zile nu imi vine nimic acasa am scapat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DjMagic007):

Nu este un termen precis, este doar orientativ, asa ca s-ar putea sa fie si ceva mai tarziu. Eu nu cred ca ti-a facut sau iti va face reclamatie, dar exista posibilitatea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu ma indoiesc ca se duce el la politie sa te reclame, e complicat, are nevoie de martori, dovezi samd