| ingerinaripat a întrebat:

Azi ne-a anuntat d-na secretara ca trebuie sa aducem maine buletinul si copie dupa certificat legalizat. Trebuie sa legalizez certificatul la notariat sau merge si la primarie? Urgent! Funda! Multumesc! (Scuzati categoria )

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Copiile de pe CI si CN pot fi legalizate si de secretarul consiliului local dar numai daca in localitate nu exista un birou notarial, conform L.36/1995, republicata in 2013, citez:
"ART.17.Secretarii consiliilor locale ale comunelor şi oraşelor unde nu funcţionează birouri ale notarilor publici îndeplinesc, la cererea părţilor, legalizarea copiilor de pe înscrisuri, cu excepţia înscrisurilor sub semnătură privată."

| Alexia26 a răspuns:

La notariat!

| Xmadness a răspuns:

Notar. trebuie sa mergi la notar si e in jur de 10 lei legalizarea copiei de certificat

| ingerinaripat explică (pentru Xmadness):

Nu am cand sa merg la notar! nu merge si la primarie! urgent!

| Xmadness a răspuns:

Dar nu ai cum sa rezolvi la primarie. Pe mine de la primarie m-au trimis la notar. Dureaza 5minute...

| ingerinaripat explică (pentru Xmadness):

A mers si la primarie happy