| ingerinaripat a întrebat:

Merge sa ma duc la primarie sa legalizez copia dupa certificatul de nastere? nu am cand sa ma duc la notariat, trebuie sa -l aduc maine la scoala ( copia legalizata )!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Copiile de pe CI si CN pot fi legalizate si de secretarul consiliului local dar numai daca in localitate nu exista un birou notarial, conform L.36/1995, republicata in 2013, citez:
"ART.17.Secretarii consiliilor locale ale comunelor şi oraşelor unde nu funcţionează birouri ale notarilor publici îndeplinesc, la cererea părţilor, legalizarea copiilor de pe înscrisuri, cu excepţia înscrisurilor sub semnătură privată."

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat în ce localitate domiciliezi!

Din câte trag concluzia, având în vedere întrebările tale anterioare, tu stai în Ploieşti - deci, în acest caz, NU se poate legaliza Certificatul de Naştere la Primărie, doar la NOTARIAT!

"ART.17.Secretarii consiliilor locale ale comunelor şi oraşelor unde nu funcţionează birouri ale notarilor publici îndeplinesc, la cererea părţilor, legalizarea copiilor de pe înscrisuri, cu excepţia înscrisurilor sub semnătură privată." - SURSA = LEGEA Nr. 36/1995 notarilor publici şi a activităţii notariale :
http://www.cnpsv.ro/date_gen/cadru_legal/legea_36_republicata.pdf

Toate cele bune.

| justsummer a răspuns:

Primaria in sine ca si institutie nu poate legaliza copii, asta face un notar.