| Drinceanu a întrebat:

am si eu o intrebare cand legalizez un certificat de nastere in cat timp e gata legalizat,si buletinul,cat timp ar dura, va rog daca puteti sa imi dati si mie un raspuns multumesc?

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

De obicei, se rezolva in cateva ore, deci le poti ridica in aceeasi zi sau in ziua urmatoare. In unele cazuri e posibil sa dureze mai multe zile, in functie de activitatea notariatului respectiv (daca are mai multe de rezolvat, va dura mai mult). Unele notariate le pot legaliza in regim de urgenta (in cateva ore), dar va costa putin mai mult.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Timpul depinde de aglomeratia de la notar. Daca esti singurul totul se rezolva in cateva minute, cam 3 minute pe act.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Legalizarea COPIILOR după Certificatul de Naştere, CI, etc. se efectuează "pe loc" ( se rezolvă în aceeaşi zi )!

Dacă ai toate actele ( original + copie, cu toate că, la unele Notariate se efectuează copia actului la acel birou - xeroxare inclusă în preţ ) şi taxele achitate, trebuie să aştepţi până îţi vine rândul şi rezolvi în câteva minute...

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Daca notarul nu este aglomerat, atunci te poate rezolva in maxim o ora.

| miTzuliK93 a răspuns:

Nu dureaza mult. Trebuie sa ai o copie xerox a certificatului de nastere si a buletinului, te duci la un notar, spui ca acolo ca doresti sa legalizezi acele 2 acte, vei semna ceva foarte rapid (dureaza 1 minut) apoi se va duce si ti le va legaliza. De obicei astepti intre 10 si 20 de minute. Eu am asteptat cam 20. tongue

Atentie! -> sa ai si buletinul alaturi de certificatul de nastere in format original cand te duci la notar.