| adrianag13 a întrebat:

Baiatul meu face 2 ani in octomrie 2009. Daca voi naste in noiembrie sau decembrie 2009, pot beneficia de indemnizatia de crestere copil pana la 2 ani, tinand cont, ca, dupa legile noastre trebuie sa ai minim 10 luni cotizatie la stat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand in vedere ca pana in oct 2009 esti inca in indemnizatia de crestere a copilului, asta se considera vechime la cartea de munca si implicit se considera ca ai cotizat catre stat pana in luna respectiva, bine ar fi sa te incadrezi imediat in campul muncii imediat ce termini indemnizatia de crestere a copulului, daca iti doresti un alt copil si vrei sa beneficiezi si de a doua...

2 răspunsuri:
| ceda a răspuns:

Da. Ai dreptul. O prietena a nascut al doilea copil pana sa faca cel mare 2 ani si a beneficiat de indemnizatie pentru inca 2 ani. Si inca un caz... o cunostinta are 10 copii facuti din 2 in 2 ani si beneficiaza in continuare de indemnizatie de crestere... Dar pana la al catelea copil oare ai voie?

| rallu_9075 a răspuns:

daca te referi la faptul ca nasterea celui de-al doilea copil are loc chiar la terminarea concediului de cresterea a celui dintai copil, nu este nicio problema, beneficiezi de indemnizatie, numai ca se ia in considerare ultimul nivel de cotizatie (respectiv cel de prin 2006/2007, de la primul copil).