| catalinten a întrebat:

Bancnotele romanesti pot fi mai frumoase si mai reprezentative pentru ceea ce suntem noi ca natiune. Am primit doua propuneri realizate de un grup de artisti grafici. (Detalii si imagini in primul raspuns la intrebare.)
Cum vi se par aceste propuneri?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vad unde sunt pozele, bine ca stiu ce e ala net... nu-mi plac... sunt idioate, iar romanul e comunist. inca comunist

45 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt foarte frumoase si ar fi o schimbare interesanta.
Eu personal n-as recomanda aceasta schimbare, fiindca vine la prea scurt timp dupa denominare. Oamenii, mai ales cei varstnici, nu s-au obisnuit inca cu noua valoare a bancnotelor si se ghideaza dupa culoarea lor si asemanarea cu bancnotele de dinainte de denominare. In plus, in cativa ani speram sa trecem la euro. Prea multe schimbari in timp scurt nasc confuzie si frustrare in randul populatiei.
In concluzie, mi se pare frumoase, le-as dori ca bancnote, dar schimbarea banilor acum mi se pare contraproductiva si ineficienta. In plus, reprezinta un handicap psihologic pentru oameni. Banii pana la urma sunt un instrument, conteaza destul de putin fumusetea lor.

mira
| mira a răspuns:

Graficienii respectivi dau dovada de talent si creativitate.Totusi efortul lor ar trebui luat ca un exercitiu sau dirijat spre o opera cu alta destinatie.Alegerea unui creator de bancnote se face pe criterii riguroase si chiar rigide.Nu sunt refractara la nou si nici nu resping modernitatea in arta. O bancnota mai colorata si cu o tematica noua nu ne-ar aduce mai mult prestigiu.Cred ca prima urgenta pentru romani este sa invete cum sa se comporte cu bancnotele:sa nu le sifoneze, sa nu le indoaie, sa nu le rupa. Cel mai mult mi-a placut bancnota cu Brancusi, cea in care apare Enescu are ceva sinistru si trimite cu gandul la Salvador Dali. A treia bancnota are o zana cam universala. O anume traditie in conceperea bancnotelor trebuie respectata. Mira

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Pe langa faptul ca sunt moderne si atragatoare... de parca ar fi opere de arta, mai sunt si viu colorate. Nu stiu cat timp ar rezista, dar cel putin acum sunt frumoase. Varianta a doua mi s-a parut prea stilizata... partea cu basmele. Prima varianta parca mi-a placut mai mult. In plus sunt fan Bracusi... Mi-ar place sa se tipareasca... prima varianta. Desi si a doua mi-a placut mult. Felicitari artistilor creatori. La a doua mi-au placut orasele...

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Sunt ok..., un pic prea abstracte...pe verso..., dar simbolurile sunt bine alese... Mi se pare o idee buna prezentarea acestor propuneri, se mai pot gasi variante!
Totusi..., pana la urma, nu conteaza, prea mult, cum arata banii, important este sa aiba valoare si putere de cumparare si sa fie de ajuns pentru fiecare om! Din pacate unii ii au in prisos si nu stiu cum sa ii mai cheltuie... iar altii trudesc o viata si tot datori sunt...

cristian
| cristian a răspuns:

Bancnotele romanilor vor fi frumoase in momentul cand vom trece la euro. Daca momentan ele sunt realizate pe suport din material plastic, dupa trecerea la euro trebuiesc musai realizate pe suport din cauciuc pentru a le putea intinde de la o luna la alta ca sa ne ajunga. Cea mai reprezentativa bancnota va fi cea cu chipul presedintelui Iliescu.Pentru a verifica autencitatea este suficient sa o intinzi si sa vezi daca Iliescu rade de noi.

cristian
| cristian a răspuns:

Bancnotele romanilor vor fi frumoase in momentul cand vom trece la euro.Daca momentan ele sunt realizate pe suport din material plastic,dupa trecerea la euro trebuiesc musai realizate pe suport din cauciuc pentru a le putea intinde de la o luna la alta ca sa ne ajunga.Cea mai reprezentativa bancnota va fi cea cu chipul presedintelui Iliescu.Pentru a verifica autencitatea este suficient sa o intinzi si sa vezi daca Iliescu rade de noi.

cristian
| cristian a răspuns:

Bancnotele romanilor vor fi frumoase in momentul cand vom trece la euro.Daca momentan ele sunt realizate pe suport din material plastic,dupa trecerea la euro trebuiesc musai realizate pe suport din cauciuc pentru a le putea intinde de la o luna la alta ca sa ne ajunga.Cea mai reprezentativa bancnota va fi cea cu chipul presedintelui Iliescu.Pentru a verifica autencitatea este suficient sa o intinzi si sa vezi daca Iliescu rade de noi.

carla
| carla a răspuns:

Imi place foarte mult, prima varianta. sunt viu colorate, nu anoste cum sunt bancnotele reale, simbolurile sunt reprezentative, mi-as dori sa vada lumina tiparului.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Da e o idee buna. Dar o idee si mai buna ar fi ca bancnotele acestea sa intre sub forma de Euro si sa ne reprezinte in Uniune.

| andreutz a răspuns:

Nu vreau sa par un artagos... dar sincer nu vad rostul acestor bancnote atat timp cat in urmatorii anii se va introduce si la noi moneda unica euro? oricum, ca si design n`am ce zice...jos palaria...

| monicaclaudia a răspuns:

Sunt ...colorate parca sunt bancnote de la monopoly laughing. eh speram ca sa aiba atita valoare pe cit sunt de frumoase laughing

assiris
| assiris a răspuns:

Da ar fi o pata de culoare in cenusiul cotidian dar ar trebui urilizat un stil de arta gustat de o majoritate, cea abstracta place doar la cei ce o inteleg.

| Dara a răspuns:

Foarte interesanta ideea cu basmele pe bancnote! Oricum petru multi banii sunt basme!
Imi plac ambele variante, dar pana la urma nu cred ca are o asa mare importanta ce anume e reprezentat pe bancnotele noastre...

| mihalitza a răspuns:

Sunt dragute, insa, in curind trecem la euro...

pupimik
| pupimik a răspuns:

Sunt ok, dar oricum se va introduce in cativa ani moneda unica euro. Ce rost mai are acum sa schimbam bancnotele?

| DenissaDeea a răspuns:

Arfi mai frumoase intr-adevar dar ca valoare cred ca ramane aceiasi, si carei scopul nu tot aceiasi valoare au:poate creati ceva mai interesant si cu adevarat real.

| catalinten explică:

Propunerile pot fi vizionate aici:
http://www.tpu.ro/bancnote-romanesti/

| JayLeno a răspuns:

Hm...foarte interesante desenele, originalehappy

| maria a răspuns:

Propunerile mi se par creative, reusite, cum Romania nu a avut de multa vreme in acest domeniu.
Cred ca si copii ar retine mai usor, valoarea bancnotelor dupa imaginile sugestive. Sper ca propunerile realizate sa ajunga si la factorii decizionali si cine stie, poate intr-o buna zi, vom avea si noi, bancnote romanesti care sa ne reprezinte, in alt stil decat cel folosit pana acum.
In strainatate, in tarile din Europa Occidentala, banii trebuie pastrati in portofel, fara sa ii indoi, cocolosesti sau sa ii rupi, chiar din graba sau neatentie, si unele bancnote arata si transmit o istorie, o poveste, de ce nu si la noi?! Mie imi plac propunerile voastre si va urez din inima mult succes. Poate adunati voturi si insotite de un proiect le inaintati celor de la BNR.Bafta, va tin pumnii stransihappy

| rael a răspuns:

De acord cu Alessa, pe verso sunt putin, putin prea stilizate ( ma refer la varianta cu personajele din basme ) dar nu pot sa nu ma intreb si eu, cati vor recunoaste cele patru personalitati din prima varianta?
Imi place mult ideea cu reprezentarea unor orase pe bancnote, e ceva nou!

| gabriellas a răspuns:

Daca o sa avem euro ca toti membrii UE credeti ca este oportuna schimbarea bacnotelor romanesti? Eu cred ca nu. Ar insemna o investitie pe termen scurt

| retrogrobian a răspuns:

Imi plac foarte mult bancnotele propuse pentru cum arata si ce reprezinta si, cand spun asta, ma gandesc putin si la reactia pe care o au strainii (cel putin cei pe care-i cunosc eu) atunci cand vad actualele noastre bancnote plastifiate...

| 1942 a răspuns:

Nu prea conteaza cum arata, principalul este sa fie multe in buzunar, sa aiba acoperire in banca, sa nu se rupa cand le indoi si cu una mica sa poti cumpara multe.

| ShaKuri a răspuns:

Sunt bine lucrate. dar nu sunt potrivite pentru bancnotehappy. prea colorate.prea abstracte.prea "dificile". ceva mai simplu si mai serios.precum dolarul. In 2011 cred ca o sa avem eurohappy

| astertix09 a răspuns:

Bancnotele astea ar putea vedea lumina tiparului, nu credeti? Un joc gen Monopoly care sa se refere la situatii din economia romaneasca. Spun si eu, nu radeti!

| stela_star a răspuns:

Mie mi se pare arata foarte interesant bancnotele propuse de campanie. Pana la urma am avea un punct care sa ne difentieze de alte tari si Romania ar fi pusa intr-o lumina pozitiva daca s-ar pune in discutie faptul ca avem niste bancnote cu un design extrem de creativ. Mai ales ca se tot vorbeste despre bani in contextul crizei financiare.

| bozo a răspuns:

Fotografiile (versourile din dreapta) sunt reprezentative pentru jegul indianic in care traim. Cabluri atarnate in toate directiile, cladiri cu bannere publicitare prinse cu sarme, cladiri urate si evident masini parcate. Extrem de reprezentativ, bravos natiune, daca e anonima, semnez!

| clau44 a răspuns:

Nici eu nu văd rostul acestor bani! mai bine e să rămână cei vechi, oricum peste câţiva ani se vor scoate şi în locul lor vor fi EURO! nu va fi numai tuşuri colorate distruse degeaba!

| LittleZyzy a răspuns:

Sunt super.Seamana cu bancnota europeanawinkinghee hee