| SaveTheNature a întrebat:

Basescu asta e atat de smecher incant dupa referendumul "castigat de el" si leul si-a revenit SPECTACULOS!
Hai sa fim seriosi, o tara daramata (politic, economic, industrial, educational etc etc.) Si leul isi revine spectaculos.
Ce parere aveti?

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Basescu nu a castigat referendumul, la pierdut dar si-a pastrat scaunul. Iar leul nu si-a revenit deloc spectaculos, ci usor de tot si nu datorita faptului ca a ramas Basescu, ci ca situatia este ceva mai predictibila. Plecarea lui Basescu ar fi adus si mai multa stabilitate politica, iar cursul ar fi scazut mai mult.
Si sa nu uitam ca la inceputul guvernarii Boc euro era putin peste 3 lei. Iar euro la randul sau s-a devalorizat puternic datorita crizei.

| Hombre a răspuns:

Cam asta e valoarea leului fata de euro din punct de vedere economic, de cand a inceput bulibaseala cu referendumul BNR nu a mai intervenit speaculand situatia, de fapt inainte de asta cotatia leului era tinut in mod artificial prin interventia BNR.

| Dumnezău a răspuns:

Cateva cuvinte...BNR-ul nu e nicidecum basista, ci serveste aceleasi interese pe care le serveste matrozul.Adica cele ale serpilor occidentali Barroso, Monti, Reding si gasca lor noroioasa.De aceaa, nu a intervenit in perioada dintre suspendare si referendum, sa creeze instabilitate economica. Ceea ce este cam o tradare de tara si subminare a economiei nationale.

| Purec a răspuns:

A intervenit BNR-ul pe piata. Nu are treaba cu politica.

| SaveTheNature explică (pentru Purec):

Culmea ca BNR-ul asta intervine numai la comanda basista.

| Purec a răspuns (pentru SaveTheNature):

"Culmea ca BNR-ul asta intervine numai la comanda basista. "

Nu asta ar fi problema principala. Problema e ca interventia asta pe piata a bnr-ului cu rezervele tarii o sa aiba pe termen lung efecte negative. E doar de ochii lumii intarirea leului.

| M25M a răspuns:

Vezi declaratia lui udrea pe seama acestui subiect. Ilaritatea este garantata.

| WR104 a răspuns:

Cred ca stabilitatea din punct de vedere politic si faptul ca presedintele nu a cazut nedemocratic a acut ca leul sa devina mai de incredere.
Hai Base!

| UnVis a răspuns:

Cred ca noi, cei 90% din participantii la referendum care l-am demis ar tebui sa fim ascultati. In caz contrar ar trebui sa ne adunam si sa-i spunuem asta la Bucuresti. Majoritatea populatiei romanesti din tara asta s-a saturat de javra asta. E un mafiot.