| anonim_4396 a întrebat:

Basescu sau Geoana?:)Vreau argumente solide nu copilaresti.

Eu aleg Basescu si desi nu am drept de vot inca am reusit sa ii trezesc pe parintii mei care erau sa cada in comunism, inca o data!

De ce filmuletul cu basescu a fost dat de, DINU PATRICIU, abia acum?(care este fals desigur)
Voiculescu si Vantu detin programele de televiziune : antena 3 si realitatea.Vantur a castigat banii de pe urma oamenilor. a >FNI!- ce "realitate" pot avea de la realitatea?
Voiculescu a facut bani pe securitate. aceeasi intrebare si cu antena 3.
De ce zic unii oameni ca basescu e vinovat de criza? FRATILOr criza e din AMERICA!, si acolo e criza criza. aici e "crizitza"! Plus ca el a incercat sa repare din ROMANIA VANDUTA din timpul lui Iliescu.
In ultimii 15 ani romania a fost condusa de PSD, PNCTD! si a ajuns de la ei sa fie ultima in EUROPA!
http://www.lovendal.net/......-mondiala/
Romania. TRezeste'te!:(

Mai ales moldovenilor.:(

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Ma uimeste profunzimea gandiri tale cu toate ca esti atat de tanar.
Multumestei lui Dumnezeu ca nu ai trait pe viu perioada cand Iliescu fiind primar punea studentii si elevii sa ude porumbul cu galeata, cand unicul program de televiziune era de 2 ore si alea pline de aventurile lui PeCeRica, cand curent aveai 2 ore dimineata, 2 ore seara, cand tremurai de frig in apartament iarCeausescu te indemna sa mai pui un palton pe tine, cand in multe judete painea era pe cartela, nu mai zic de ulei si zahar, cand pe rafturile alimentarelor gaseai doar apa minerala si otet, cand elevii si studenti erau obligati sa faca munca patriotica la C. A. P-uri, cand cei inteligenti erau priviti ciudat la locurile de munca pentru ca fiecare isi pazea scaunul, cand se spunea : 'Ei se fac ca ne platesc, noi ne facem ca muncim ', cand daca erai prins cu parul mai lung pe strada puteai sa ai parte de un tuns gratishee hee, cand la cinematografe puteai urmari numai filme rusesti cateva romanesti si alte cateva scapate cu greu de cenzura, cand cei din PCR aveau magazinele lor de unde se aprovizionau, cand nu stiai niciodata daca esti urmarit de vreun securist sau nu, cand saptamana de lucru era de 7 zile iar cea de scoala 6, cand...cand...Amintiri foarte frumoase spre care ne indeamna 'tovarasii' de la PSD.happy

51 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

@selef

Mai citeste-i omului inca o data intrebarea. Vad ca partea cu criza ai sarit-o.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@ gyzzard

Imi spui si mie de unde ai scos-o pe asta ca banii pentru referendum au fost de la buget?

Si zi-mi si mie care sunt ziarele alea europene care ne rezerva surprize, ca eu mai citesc The Guardian si Le Figaro si inca nu m-au lasat stupefiat.

Reactia lui Basescu a fost omeneasca, nu prezidentiala, asta e problema. De asta a si sarit Crin sa o acuze, ca fiind mai grava ca filmul in sine. Crezi ca omul cu biletele, Geoana, reactiona mai bine, atunci cand vine pregatit de acasa pentru toata intrebarile posibile si vede un film in care loveste un copil? Tu cum ai reactiona? Eu m-as balbai in ultimul hal, nu as stii ce sa mai zic, mai ales cand prezentatorul te ataca cu intrebari si o tara intreaga se uita la tine. Nu as mai stii ce sa cred, daca e adevarat sau nu.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@ gyzzard

Poti sa iti dai cu legea in cap. Sunt 2 minciuni lansate de trustul Realitatea-Catavencu( Money.ro pe face parte din trust) pe care le pot demonta cu usurinta.

1) Aberatia pe care ai scornit-o tu. Banii alocati prin hotarare de guvern au fost pentru buletinele de vot, listele pe care au semnat votantii si comisiile electorale. Nu s-au luat bani pentru AFISE si PANOTAJ de la buget!

2) S-a afirmat ca toata campania PDL a costat 175 de milioane de euro. Ei bine, ca sa intelegi ce inseamna campanie de 175 de milioane de euro, nici campania Coca-Cola din SUA sau Europa, pentru un an intreg, nu se apropie de aceasta cifra.

Pentru aceste 2 afirmatii pot sa garantez oricand, pentru ca ma aflu cu datele in fata, si nu vorbesc, ca altii, din fata ecranului.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@gyzzard

Art. 28.

(1) Birourile electorale de circumscriptie ale judetelor si al municipiului Bucuresti, ale comunelor, oraselor si municipiilor indeplinesc urmatoarele atributii principale:

a) fac publicatiile si afisarile necesare;

In mod normal, statul face o campanie de informare. Anul acesta nu s-a facut, din 2 motive:

1) probleme bugetare;

2) statul face o campanie de constientizare, echidistanta - avantaje si dezavantaje. Ar fi fost incompatabila campania cu moaca lui Base de pe afise. In plus, campaniile nationale isi asuma credite. Ai vazut vreun mesaj televizat despre referendum, finalizat cu "o campanie sustinuta de Guvernul Romaniei"? Sau sigla guvernului pe vreunul din afise?

Partidul s-a ocupat de promovare, statul a dat doar bani pentru buletine si pentru supraveghetori.

Si, crede-ma, daca se luau bani de la buget ca sa apara chelia lui Base in reclame stradale, ar fi descoperit Antena 3/Realitatea inaintea ta.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@JeSsYkA

Mentalitatea nu se schimba cu electoralele. Noi de 15 ani tot schimbam presedintele, si tot batem pasul pe loc. Nu ne ajuta cu nimic extrasele din intelepciunea populara. Daca vrem sa schimbam ceva in tara asta, trebuie sa ne schimbam noi in primul rand.

| AvalohAlyn a răspuns:

Geoana presedinte.De ce? este mai diplomat, mai invatat, mai frumos si mai bine sustinut de catre parlamentari.Basescu nu prea a aratat ca ar putea face ceva bun pentru tara in acesti 5 ani.Este parerea mea strict personala si nu e nevoie sa imi zica nimeni nimic.Parerile nu se discuta.

| JeSa a răspuns:

Buna!, din cei doi comunisti aleg pe Geoana!, mi s-a silit sa asist la batalia, lupta de conceptii ex. "ba nu tu, ba nu eu..." in leg. comunismului, acesta a existat dintotdeauna!, oricum tot ce ne-a ramas e de pe timpul comunismului, ca s-a facut ca tara să săraceasca intr-un timp atat de scurt, iar guvernatorii ei să se îmbogaţeasca, ei şi odraslele lor, au reusit!, totusi suntem in 2009, respectiv 2010!,- nu dezgropand mortii vom inainta!- perioada este inrautaţita,(ex.)nu prin dictatura "basesciana" vom iesi din criza!, simplu pana acum nu s-a luptat pentru comunism(adica cei de la putere) si de-acum doriti sa ce?, uff, treziiirea!-chiar numai ii vad rostul acestei confruntari fundamentale( lupta pe conceptii), nu asta ne trebuie! ps."Mai ales moldovenilor.sad", is moldoveanca din Bacau, fata de tine iau situatia mai cu calm si obs. situatia asa cum este ea, asa suntem noi moldov. mai calzi!-, deci numai accept ideia ca Basescu sa mai fie la putere, magaria expusa de el (in toti anii)- in calitate de presedinte a dus tara in criza cu aproximatie in totalitate!, cu tot cu hotii lui sa se duca pe "mare"!, nu zic ca Geoana ar fi mai bun, dar din doi comunisti unul trebuie ales!, facand alegerea pro Geoana, sperand ca (mentalitatea)- ceva,- se va mai schimba!, cu siguranta, "Schimbi locul, schimbi norocul"!, Sa auzim numai de bine!, Pa!

| JeSa a răspuns:

Ptr. HepHap : intocmai!, doar nu doreai sa nu dau cu presupusul "schimbarii", sper si nu disper!- de asta si-mi doresc pe altcineva la putere!, Numai bine, pa!

| Dmonik a răspuns:

Basescu a fost in situatia de a fi presedinte in aceasta perioada de "criza'' si asta i-a afectat credibilitatea si imaginea. Acum e usor pentru ceilalti sa stea pe margine, sa priveasca si sa arate cu degetul, pentru ca ii avantajeaza situatia!
Asta e toata filosofia legata de atutudinea actuala: omul se uita in buzunar, apoi ridica ochii spre Tv si il vede pe Base aratat cu degetul! Ce sa faca omul nostru? Arata si el cu degetul spre acelasi personaj!
Anna
Expertii astia au ceva studii politice sau raspund ca si mine? Ca mi-ar parea rau tongue

| Dmonik a răspuns:

@TigergeridAlan: nici n-as vrea sa intervin in "limpezimea" gandirii tale: "Geoana presedinte.De ce? este mai diplomat, mai invatat, mai frumos..."
Mai, fratilor, voi confundati alegerile prezidentiale cu concursul de MISS? Pai, ce, daca Geoana e frumos- cred ca esti barbat, sa-ti spun eu un etalon de frumusete barbateasca? Vezi Adonis!- e bun de presedinte? In cazul asta il propun pe iubitul meu, e de mii de ori mai frumos decat Geoana, are studii facute in State si, coincidenta, chiar este diplomat! Si, ca sa continuu, conform raspunsului tau, are si sustinere! Sustinerea mea!
Imi place rationamentul tau, esti un fel de cetatean turmentat al site-ului!
Felicitari, te-ai facut de ras extrem de dragut!
Bafta pe 6!

| Dmonik a răspuns:

TigergeridAlan
Astazi, 7:16 pm
aAA
Imi este mila de tine...Anna Mandarina. of ofsadInteleg ca esti sustinator basescian dar nici chiar asa. Uite-te acum la confruntarea dintre cei doi si vezi care pare mai potrivit, desigur ca Geoana...nu ma lua cu comunism cu nustiuce ca astea sunt povesti de adormit copii.Pa.

Dragul meu, de ce apelezi la asemenea mesaje private, cand ne putem bucura de spatiul public?
Mai sus e mesajul tau, aici e raspunsul meu!
Te rog sa vii cu ironii mai fine, imi jignesti inteligenta si refuz sa ma cobor!
Te astept dupa 6 decembrie, relaxat si mai elegant!
Observi ca nici macar nu-ti pot raspunde cu aceeasi moneda? Oare de ce? Ramai si gandeste, te rog sa nu te grabesti!
Ah! Polemica era pe site, te rog sa raspunzi pe site!
Pupici!

| selef a răspuns:

In ultimele 12 luni a condus Basescu ti se pere ca "traim bine"

| liviu00 a răspuns:

Nu vreau sa iau apararea psd-ului. Doar sa-ti arat ca esti la fel de usor de manipulat ca orice taran care a votat cu psd.
1. Ne atragi atentia asupra manipularii presei, ca mai apoi sa ne prezinti articole despre masoni. Daca tu esti crezi toate teoriile conspiratiei legate de masoni, apoi ce credibilitate mai ai? Sa stii ca e posibil sa cazi in cealalalta extrema, aia a paranoiei, in care sa crezi ca tot ce este prea evident, este o conspiratie.
Ceea ce este ironic este ca ai aflat despre manipularea presei tot din presa. De unde stii care-s aia care te manipuleaza? Care detin adevarul?
2. Legat de filmuletul cu basescu, eu unul nu vreau sa ma pronunt, nefiind expert. DESIGUR, daca expertul pdl spune ca e o facatura, atunci asa e. Eu cred ca reactia lui basescu la vizionarea filmuletului e mai concludenta. A cautat motive sa se disculpe si nu a exclus din start posibilitatea ca el sa fie contrafacut.
Bine ca vi se pare ciudat ca se modifica nu stiu ce cute pe haina lui basescu (se misca!) sau ca fata copilului se lumineaza dintr-o data (e un reflector in spatele lui basescu, iar basescu se misca!). E fabulos cum toti se transforma in experti in identificarea falsurilor!
3. La noi e 'crizita'? Dar stii tu oare cate firme au falimentat? Cate locuri de munca se mai gasesc? Cunosti tu oare ca sporurile bugetarilor au fost taiate (in majoritate)? Crezi ca sunt trimisi bugetarii in concediu fara plata fiindca exista prea multi bani la buget?
Oarecum insa ai dreptate... CRIZA abia urmeaza.
4. Ai spus ca in ultimii 15 ani romania a fost condusa de psd, pntcd. Ok, dar hai sa recapitulam ce a facut basescu in acest timp:
Ministrul Transporturilor în Guvernul Petre Roman (2) (30 aprilie 1991 – 16 octombrie 1991)
Ministrul Transporturilor în Guvernul Theodor Stolojan (16 octombrie 1991 – 19 noiembrie 1992)
La alegerile legislative din 1992 a fost ales deputat de Vaslui din partea FSN (1992 – 1996)
Vicepreşedinte al Comisiei de Industrie şi Servicii a Camerei Deputaţilor (1992 – 1996)
Director Coordonator în campania electorală a lui Petre Roman (1996)
Deputat PD de Vaslui (1996-2000)
Ministrul Transporturilor în Guvernul Victor Ciorbea (12 decembrie 1996 – 11 februarie 1998)
Ministrul Transporturilor în Guvernul Radu Vasile (17 aprilie 1998 – 22 decembrie 1999)
Ministrul Transporturilor în Guvernul Mugur Isărescu (22 decembrie 1999 – 26 iunie 2000)
Hmm. Dar MI SE PARE MIE? OAAA... CE SURPRIZA! Desi tara a fost condusa in aia 15 ani de psd si pntcd, basescu nu a stat degeaba.
Asa noname... toti sunt inapti. Mai ales moldovenii. De ce sa aiba ei drept la vot? Mai bine sa ai tu...

PS: Nu ma considerati sustinator psd, ca nu-s. Atrag atentia doar ca fanatismul asta e periculos.
PS2: Moldovenii ar fi ei prosti, dar parintii tai cum sunt daca numai actiunea ta "in extremis" a facut ca ei sa aiba alta parere decat cea a moldovenilor?

| liviu00 a răspuns:

1. Nu vreau sa discut despre masoni. Sincer nu am atata timp incat sa ma documentez pe marginea lor. Consider ca toate povestile astea senzationale nu fascineaza decat persoanele cu prea mult timp liber.
2. Ce legatura are psd-ul cu ce am vorbit eu? E evident ca au facut manevre. Insa problema nu e numai la psd. Daca deschizi bine ochii, o sa aflii si de acte din alea din partea pdl.
3. Se pare ca n-ai inteles bine ce-am zis. E evident ca antena si realitatea simpatizeaza cu un anumit candidat, dar tu cum de ai aflat ca basescu este atacat de "moguli"? Nu cumva din presa? Tu de unde stii ca vantu e hot sau ca voiculescu e comunist? Nu tot din presa? Nastase a fost si el atacat de presa o vreme. Toate posturile aveau ceva cu el, il suspectau de acte de coruptie. Impotriva lui nu erau tot moguli? Sau atunci presa era cinstita?
4. E 'crizita' si basescu face referendum doar pentru a-si atrage electoratul. Te-ai informat cat a costat referendumul? Iti spun eu. 61 miliarde de lei vechi. Mie mi se pare un moft, tinand seama ca bugetarii sunt trimisi in concediu fortat, motivand ca nu sunt bani.
5. Basescu a fost si in parlament, a fost si in guvern si spui ca n-a avut suficienta forta. Acum ca presedinte, ce-a facut? In afara ca a cautat sa-si atraga electoratul provocand scandaluri? Sa fim seriosi, e incompetent. Dar voi, sustinatori fanatici ai lui basescu, n-aveti decat sa traiti in lumea voastra ideala, in care basescu trage in teapa coruptii. Si duce romania pe drumul cel bun. Macar aveti tarie de caracter si recunoasteti ca n-a facut nimic.
Sincer nu pricep. De ce va chinuiti sa-i sustineti integritatea morala. Asta doar pentru ca nu a stat in inchisoare pentru ilegalitatile pe care le-a comis cat a fost ministru al transporturilor? Pai aceeasi justitie i-a scos "curati" si pe patriciu, pe vantu, pe nastase.
Aducand vorba de "dosarul flota", uite cum a fost faza: prima expertiza- 275 de milioane de euro deficit. A doua expertiza SURPRIZA DE PROPORTII : deficit inexistent. FABULOS.
Venerati-l in continuare. Suntem pe drumul cel bun.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Din pacate trebuie sa merg pe geoana. Nu sunt fan PSD, dar din pacate nu exista alta solutie. Basescu nu va face decat mai mult. Uitati-va unde a ajuns acum tara.
Basescu se opune constitutiei si nu alege un guvern cu sprijin parlamentar, ceea ce face ca toata criza politica sa se inrautateasca. Si uitati-va si voi cat pierdem datorita faptului ca nu avem guvern.
Presedintele nu trebuie sa aiba partid, astfel incat sa fie impartial, si sa poata sa medieze discutiile intre partide. Opunandu-te parlamentului, majoritatii parlamentare, e exact ca si cum ai spune ca tie nu iti pasa de constitutie. E penibil sa iti permiti asta ca presedinte (teoretic aparator al constitutiei).
Basescu si-a facut campania pe banii nostri. Spre deosebire de alti candidati, Basescu a facut acea farsa cu uni-cameralul, care i-a permis sa ia bani de la buget pentru "publicitatea uni-cameralului". Toate afisele care spuneau de uni-cameral, il aveau pe basescu pe ele, sau sugerau ca e lupta lui basescu. Asta e cel putin imoral, daca nu ilegal. Aduceti-va aminte de afisele de la uninominal. Alea nu aveau fata nimanui pe ele.
Basescu a aruncat sume fabuloase pe geam, organizand acea farsa numita unicameral. Referendumul nu are nici o putere, decat sa puna in discutie aceasta problema in parlament. Asta ar fi putut fi facuta printr-o discutie intre liderii partidelor si presedinte. De asemenea, prin formarea unui parlament unicameral, se distruge acel filtru care nu lasa sa treaca orice lege direct in monitorul oficial. Acest filtru, e preferat si de UE, si asta o sa fie facuta oficiala in 2012, cand UE vrea sa voteze o lege care sa recomande tuturor tarilor membre sa adopte parlamentul bi-cameral. De asemenea modificarea numarului de parlamentari nu o sa faca decat rele, din pacate. Un numar mai redus de parlamentari si existenta unui singur parlamentar pe un teritoriu, o sa creeze sfere de influenta, si o sa se umple tara de baroni locali. Asta e regula, cand pui un singur om deasupra unui teritoriu, el o sa tinda sa devina despot. Prin scaderea numarului de parlamentari o sa se permita sa se realizeze niste manevre spectaculoase, prin cumpararea parlamentarilor de care mai ai nevoie. Cand sunt 400, e mai greu sa cumperi destui si intr-o camera si in cealalta.
Referitor la criza nu e in romania: Ar trebuii sa te uiti la ce se intampla in Romania, si sa casti ochii mai larg. Criza este in toata lumea. E adevarat ca criza nu a afectat atat de puternic piata Romaneasca, dar a fost intretinuta o falsa criza chiar de Basescu. Nu uita ca Basescu a iesit si a spus ca nu candideasa la conducerea unei tari muribunde. De asemenea basescu a inceput sa arunce cu vorbe in stanga si in dreapta spunand ca criza e grava, cand nici macar nu fusesem atinsi de ea. Guvernatorul BNR spunea ca inca nu e criza, Basescu spunea ca e grav. De asemenea Basescu/guvernul Boc a impurmutati niste sume imense de bani de care inca nu aveam nevoie. Era de ajuns sa strangem punga, si sa mai asteptam. Ei au sarit, au impurmutat si au impus acelasi stil de a cheltuii ca si cum nu ar fi fost nici o problema. Asta a insemnat inceputul crizei. Apoi a aparut problema guvernului minoritar. Stiu ca PSD-ul a facut o magarie cand s-a retras de la guvernare, dar pastrarea guvernului marioneta boc, nu a facut decat sa pierdem sprijinul european.
Apropo, Geoana este dusman cu Iliescu. Daca nu ma crezi uita-te si tu la relatia Oprescu-Iliescu, si cum Iliescu l-a sprijinit pe Oprescu orice a facut. De asemenea si cum Iliescu l-a sprijinit pe Nastase la sefia PSD. Geoana e o marioneta, nu neg asta, dar sforile sunt trase de altcineva si nu de Iliescu, daca ar fi fost trase de Iliescu, PSD-ul ar fi fost tot la fel de puternic ca in 2000. Sforile sunt trase de UE, si din pacate cine se pune rau cu Uniunea Europeana o sa aiba de suferit.
PS: Daca tot esti pornit pentru Basescu, te rog sa faci un lucru: citeste presa straina, articolele care vorbesc despre situatia financiara si politica din Romania. De asemenea citeste recomandarile UE anti-criza si pentru reforme in Romania. Si citeste si modalitatile prin care au iesit alte tari din criza. Ai sa ai niste surprize.
PS2: Zi-mi ce lucru bun a facut Basescu pentru Romania in ultimii 5 ani. L-am votat pe basescu acum 5 ani, cu aceleasi sperante pe care le ai tu acum, m-a dezamagit.
PS3: Basescu a facut foarte multe fapte penale (dosarul flota in care e cam greu sa ii iei partea, apartamentul de 800 de mii de euro, etc).

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@Noname: Ce a facut basescu bun in cei 5 ani?

Baieti, voi ce aveti cu masonii? Masoneria e o societate pseudo-secreta alcatuita din elita societatii. Faptul ca e pseudo-secreta inseamna ca se poate sa treci pe langa un mason si sa nu iti dai seama. De unde sti ca basescu nu e mason? Probleme nu ar trebui sa ne punem daca e mason, ci daca nu e mason. America e condusa de masoni, si uite unde a ajuns. Majoritatea tarilor mari sunt conduse de masoni (direct sau indirect).
Si oricum, daca Masonii sunt asa cum ziceti voi, atunci ce idiot poate sa creada ca romania nu e la cheremul lor? Daca masoneria e atat de puternica, atunci cum ar putea basescu sa se opuna ei? Super-Base?
Ce a facut Basescu bun in ultimii 5 ani? PSD-ul nu a facut el multe, dar Basescu face prea multe gafe. In plus uitati-va in cate scandaluri e implicat Basescu.
Am mai spus nu sunt fan psd, dar din pacate e singura solutie. E trist ca am ajuns sa traim intr-o tara in care trebuie sa votezi cu stanga cand opiniile tale politice sunt de dreapta, dar... asta e Romania.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@eu_o_mare_enigma: "Basesc u nu a fost prim ministru sa scoata tara din criza". Basescu si-a asumat si rolul de prim-ministru prin Boc, lacheul care nu a facut niciodata decat ce a zis basescu.
Ai auzit vreodata de principiul separarii puterilor in stat? Ca sa iesim din criza e necesar sa se implice: presedintele, guvernul si parlamentul. Avand in vedere ca de cand a venit boc in fruntea guvernului, tara a fost condusa prin ordonante de guvern si parlamentul a fost tinut doar de forma. Asta inseamna ca Basescu si Boc sunt vinovati de criza actuala din Romania.
De asemenea, prin pastrarea guvernului Boc, si incapatanarea de a nu numi un guvern nou cu sprijin parlamentar, inseamna prelungirea crizei de catre Basescu.
Voi chiar habar nu aveti despre ce vorbiti cand il sustineti pe Basescu. Nu stiti nici macar ce ar trebui sa faca un presedinte, si nici ce se intampla in tara. E trist. Pun pariu ca daca va pun 5 intrebari despre situatia din tara, nu stiti sa-mi raspundeti. mai informati-va putin.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@Noname: Majoritatea oamenilor de la sate au votat cu ce vrea primarul. Asa se face in toata tara, indiferent de cine e primar. Daca primarul e PSD-ist o sa voteze cu PSD-ul, daca e PD-L o sa se voteze cu PD-L-ul. Asta e o lege destul de clara, si se face in fiecare campanie din 1950 incoace.
Referitor de argumentele solide. Ce argumente solide ai tu pentru Basescu? Ca geoana e mason? bravo lui, inseamna ca e inteligent.
De asemenea, spui ca tara a fost condusa de PNTCD, mai uita-te odata peste istoria Romaniei. Cine a condus in 1996-2000? Conventia Democrata Romana, compusa din PNTCD, PD, PNL. Toate partidele de dreapta au condus atunci. Iar Basescu a fost Ministrul Transporturilor, in acea guvernare.
Criza in tara exista: multe firme au dat falimente, spitalele nu mai au bani pentru nimic (totul de sumpara de la seringi de 50de bani pana la proteze de 50. 000 ron), bugetarii trebuie sa isi ia concediu fara plata. Asta nu ti se pare criza? Apropo, daca basescu il numea pe Iohanis premier, acum am fi avut un imprumut de la banca mondiala, si ar fi fost un pic mai bine. ti se pare ca oamenii astia "Traiesc Bine"?
Eu te-as contrazice, nu "Romania, Trezeste-te", ci "Romania, Informeaza-te". Majoritatea Romanilor nu au stiut pentru ce a fost referendumul, nimeni nu a zis nimic despre el. De ce crezi ca nu a fost nici o campanie de informare, asa cum a fost cu uni-nominalul? De ce basescu a aparut pe toate posterele pentru referendum?
Romania, nu mai pune botul la tot ce iti zic altii, ci informeaza-te si creaza-ti propriile pareri.
PS: Geoana zici ca e comunist. Dar Basescu? Ca sa ajungi cel mai tanar capitan de vas, pe vremea lui ceasca, iti trebuiau doua lucruri: inteligenta si carnet de partid. Si posturi de capitan nu lua decat membri activi si fii de generali. Basescu e fiu de general, si eu nu stiu? TOTI AU FOST COMUNISTI. Ca sa scapam de mentalitatea comunista ar trebui sa mergem si noi 40 de ani prin desert, cum a facut Moise cu evreii. Abia au trecut 20, si desertul incepe sa fie mai clar, asa ca... inca 20...

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@Tepes: Zi-mi si mie ce a facut Basescu bun? Oi fi apucat tu si comunismul, dar nu ai invatat nimic din el. Daca votezi cu un dictator ca Basescu... e trist frate... trist.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@HepHap: 1) Nu m-am legat niciodata de filmul cu pricina
2) Nu am zis ca ziarele ne rezerva surprize, ci sa citeasca modul in care este vazut guvernul boc si basescu in exterior.
3) Uite de unde am scos-o pe aia cu referendumul a fost platit din buget. "Potrivit comunicatului, pentru organizarea referendumului
simultan cu alegerile prezidentiale, în data de 22
noiembrie 2009, s-au alocat, prin HG 1259/2009, 6. 107. 000
lei, din care 2. 477. 000 lei din Fondul de rezerva bugetara la
dispozitia Guvernului, iar 3. 630. 000 lei din bugetul
Secretariatului General al Guvernului."
http://www.money.ro/......ernul.html
O parte din acesti bani, conform legilor in vigoare trebuie folositi pentru campania/publicitatea referendumului.
Citeste legea inainte sa ataci.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@eu_o_mare_enigma : Iti dai seama cat de penibil e sa arunci ca surse cu valabilitate discutiile unor oameni de pe TPU? TPU nu este o comunitate cu pretentii intelectuale inalte, si nu are rol de informare, ci doar o comunitate de discutii.
Hai ca iti dau si eu niste citate dintr-o sursa mai sigura, se cheama "Constitutia Romaniei":
Art 85. Alineatul 1: "Presedintele Romaniei desemneaza un candidat pentru functia de prim-ministru si numeste Guvernul pe baza votului de incredere acordat de Parlament".
A numi un guvern care nu va avea votul de incredere a parlamentului e o incalcare a constitutiei.
2) Basescu nu candidat ca independent. Daca ai sa te uiti la listele BEC, ai sa vezi ca basescu a candidat din partea PD-L
http://www.bec2009p.ro/candidati.html
3) Legea referendumului impune ca o parte din banii alocati sa fie folosita pentru publicitatea referendumului. Cate banere pentru referendum nu il aveau pe basescu pe ele?
4) Lasa-ma cu discutiile paranoice de pe TPU. Nu au valabilitate. Sunt egale cu discutiile de la coltul blocului.

Daca nu sti nici macar ca Basescu a candidat din partea PD-L, cu ce drept sari sa ataci oamenii si sa te declari atotstiutor? Daca te-a pacalit Basescu cu intentia lui de a candida Independent, de unde sti ca nu te-a pacalit si cu alte lucruri?
PS: E clar ca nu ai 18 ani. Daca ai fi avut, probabil ai fi fost la vot si ai fi vazut ca buletinul de vot, avea, langa numele lui Base, sigla PD-L.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@HepHap: Iti recomand sa citeste legea care sta in spatele referendumului. Se cheama legea nr 3/2000. Ceea ce te intereseaza pe tine este: Articolul 28 Alineatul 1. Acest alinieat spune ca publicitatea referendumului se face din bani locali si nu din banii partidelor (primariile, consiliile locale, etc...).

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

1) Parlamentul acorda votul de incredere guvernului numit de presedinte, nu premierului desemnat.
2) Presedintele numeste guvernul pe baza votului de incredere. Presedintele are obligatia de a desemna premierul dupa o discutie consultativa cu liderii partidelor.
Daca ai sa te interesezi, Basescu a convocat o intalnire cu partidele dupa cateva ore de la demiterea guvernului Boc. Acolo s-a discutat clar sustinearea unui anumit premier.
Daca ai sa te uiti in istoria post-decembrista o sa vezi ca fiecare premier a fost propus dupa o asemenea intalnire.Asta o sa o vezi in constitutie la articolul 103, alineatul 1.
3) De ce nu spui nimic de faptul ca ai gresit cand ai spus ca basescu a candidat ca independent?

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Constitutia Romaniei, Articolul 103, Alineatul 1:
Presedintele Romaniei desemneaza un candidat pentru functia de prim-ministru in urma consultarii partidului care are majoritatea absoluta in Parlament ori, daca nu exista o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate in Parlament.

@eu_o_mare_enigma: Conform acestui alineat din constitutie, presedintele are dreptul sa desemneze un candidat pentru functia de prim ministru, doar dupa ce se consulta cu partidele politice. Deci: DA, partidele au dreptul sa propuna un candidat pentru aceasta functie.
PS: Basescu stia clar ca nici Croitorul nici Negoita nu o sa aiba votul de incredere al parlamentului, tocmai dupa aceste discutii. Poate ar trebui sa te uiti la televizor sau sa mai citesti un ziar. Discutiile politice facute pe ceea ce crezi tu personal, nu isi au rostul.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Voi aveti dreptate cand spuneti ca televiziuna prosteste, media e partinitoare, etc. Dar faceti o prostie cand va rupeti de realitate. Uitati-va la televizor, vedeti ce se intampla, dar nu puneti urechea la ce spun altii. Invatati sa roadeti informatia, sa gasiti surse de incredere de unde sa va informati. Cand se intampla ceva in politica, cititi legea care sustine sau care legifereaza acele fenomene. Nu va lasati influentati de discutii ca asta de pe TPU. E normal ca fiecare sa vrea sa castige. E normal ca toti sa ascunda informatiile contra, si sa le arunce in fata pe cele pro.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

1) "Gyzzard sa stii ca america e REPUBLICA PREZIDENTIALA! de aia e mare. PREZIDENTIALA! congresul la ei (parl la noi) nu poate face nimic daca nu vrea presedintele!"
Daca presedintele face ce vrea, se cheama ca e dictatura. De asta se vrea separarea puterilor in stat.
2) Nu am zis ca masonii sunt buni, dar daca sunt atat de puternici, cine e Basescu de reuseste sa se opuna? E ciudat, nu?
3) Eu am folosit la argumentare: Constitutia Romaniei, Legea referendumului (3/2000), Siteul oficial BEC. De ce nu ai folosit si tu niste surse valide?
Lovendal, e un site care se ocupa de conspiratii. Pentru trafic e normal sa aduca cat mai multe articole cu conspiratii. De asemenea, articolele nu sunt semnate (nimeni nu isi asuma raspunderea juridica pentru ceea ce scrie acolo), si nu este mentionata nici o sursa care sa dovedeasca ceea ce scrie acolo. Asta, din punct de vedere academic, se numeste ca acea persoana isi spune doar parerile personale intr-un mod anonim. Cine e acea persoana ca sa ai incredere in ceea ce zice? Da-mi un document oficial care sa justifice ceea ce e scris acolo.
Incepti sa tipati ca antena 1/3, realitatea modifica adevarul, dar voi credeti in niste siteuri din astea anonime. Ce va face sa credeti ca ceea ce e spus acolo e adevarul? Unde sunt dovezile pentru ce scrie acolo?

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@eu_o_mare_enigma:
1) Ok, si ce e cu asta? Te-am contrazis? Nu. Eu am zis doar ca Basescu nu trebuia sa desemneze un prim-ministru fara sustinearea parlamentului.
2) Da, stiu ca e consultativ. Dar tu ai zis ca nu avea Basescu de unde sa stie ca Croitorul si Negoita nu sunt agreati de parlament. Si de asemenea articolul ala arata ca parlamentul are dreptul sa propuna un candidat pentru postul de prim-ministru.
3) Bun, sa fie cum zici tu. Dar cum poti zice ca un candidat e independent daca e sustinut de un partid? E ca si cum am spune ca viata e independenta de apa, dar trebuie sa bem apa ca sa traim. E o ineptie.
4) Daca ai sa te uiti in procesul verbal numarul 4 al biroului electoral central din data de 29 octombrie 2009, o sa vezi ca Basescu nu e declarat independent ci, ca fiind candidatul PD-L. Nu scrie nicaieri ca Basescu ar fi independent. Basescu nu apartine PD-L-ului, dar e sustinut si candideaza din partea PD-L. arata-mi un comunicat BEC, care sa spuna ca Basescu e independent.
5) Iliescu a candidat in 1996 pe lista PSD. Si el era presedinte atunci.winking
6) Nu sunt "candidatul tipic PSD" deoarece nu candidez la nici o functie. Sunt un simplu votant.
7) Pana acum am depus ca argumente doar documente oficiale. Tu mi-ai dat doua linkuri a unor discutii de pe TPU. Da-mi frate niste documente oficiale in care sa spuna ca Basescu e independent (accept doar documente semnate de BEC).

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@Noname: Constitutia Romaniei Art 80
(2) Presedintele Romaniei vegheaza la respectarea constitutiei si la buna functionare a autoritatilor publice. In acest scop, Presedintele exercita functia de mediere intre puterile statului, precum si intre stat si societate.
Unde scrie ca presedintele are drept de veto absolut in parlament? presedintele are rol de mediere. Cand te opui parlamentului, ca presedinte, incalci consitutia, pe care trebuie sa o apaeri.

| 31957319 a răspuns:

Basescu pana la capat.
Nu traim bine, dar ii mai bine ca pe timpul lui Iliescu, si a comunistiilor, ce au luat tara fara nici o datorie, si au vandut-o.
Iar progresele se fac, greu, ii adevarat, dar sigur.