| anonim_4396 a întrebat:

Dupa cateva zile de dezbateri aprinse in mass media referitor la filmuletul in care Traian Basescu loveste un copil, si care a impartit Romania in doua, acum a venit si expertiza Institutului National de Expertiza Criminalistica:
FILMULETUL ESTE TRUCAT!
RUSINE REALITATII TV SI LUI DINU PATRICIU!
In concluzie, toti aceia care ati crezut in veridicitatea acelui filmulet astept sa va corectati opiniile, inclusiv @Blondina suprema. :))
http://www.ziare.com/......cat-964790

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am vazut dezbaterile- dezbateri au fost, nu? bine ca nu v-ati aflat fata in fata, ca inviati trucajele din filmulet de fiorosi ce erati, vitejii mei!- si, ca novice in domeniul asta, m-am abtinut de la comentarii, mai ales ca am declarat ca nu ma dau in vant dupa televizor, cu mici exceptii!
Despre veridicitatea acestei pelicule eram lamurita, stiam, daca imi dai voie sa spun, apriori, ca e un fals ordinar.
Acum nu pot decat sa ma bucur ca lucrurile au luat intorsatura fireasca si ca multi indecisi, bulversati de zvonuri si falsuri, vor sti cum sa voteze duminica!
Eu o sa fac abstractie de faptul ca sunt bugetar tongue, n-o sa votez pentru promisiunile de prime sau sporuri, n-o sa votez pentru mine, o sa votez pentru NOI!
Monica

18 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

@enigma - lasand la o parte faptul ca nu este o expertiza, ci un aviz, poti sa ne dai un citat in care se spune ca filmul este trucat?
Iata ce ne-a citit Basescu din cele 18 pagini:
"înregistrarea contestată conţine elemente de editare computerizată, în sensul alterării integrităţii, nu este autentică şi nici nu reprezintă o copie realizată cu acurateţe a unei înregistrări autentice".
Deci luand pe bucati:
- "inregistrarea contestata contine elemente de editare computerizata, in sensul alterarii integritatii" - pai Basescu cu gurita lui ne-a spus ca este inregistrarea din Gardianul, ori in ziarul tiparit nu putea sa apara, deci deducem ca e luata de pe net. Asadar filmul a fost editat pe un computer pentru a putea fi postat pe net. Prin comprimare se pierd bineinteles unele cadre, alterandu-se astfel integritatea lui, lasand la o parte faptul ca acele cateva secunde nu aveau cum sa fie o inregistrare integrala. Contactat telefonic, expertul respectiv a facut precizarea ca prin editare se poate intelege si adaugarea unor elemente suplimentare, ceea ce e evident ca s-a facut, imaginile avand in watermark cuvantul "Gardianul".
- inregistrarea contestata nu este autentica - nu are cum sa fie autentica, din moment ce a fost editata, postata pe internet, descarcata si salvata pe un CD.
- "nu reprezintă o copie realizată cu acurateţe a unei înregistrări autentice" - Basescu a facut o mare greseala citind si acest final al frazei. Institutul atesta aici faptul ca inregistrarea prezentata de Basescu nici macar nu este o copie fidela a inregistrarii autentice. Aceasta fraza nu ar fi existat probabil in aviz daca Basescu solicita de la Gardianul un CD cu inregistrarea needitata pentru internet. Dar el a preferat sa prezinte o copie despre care si copiii stiu ca nu e realizata cu acuratete.
In concluzie, eu am crezut si mai cred in veridicitatea acestui filmulet, pana cand un institut credibil va spune "FILMUL CONTINE UN TRUCAJ".

regis
| regis a răspuns:

@enigma, te pierzi in citate si explicatii, efectiv nu inteleg care afirmatie a mea vrei sa o contrazici.
Dar acum, dupa ce presedintele tau a jurat aseara, avand in vedere ca nu ai crezut in veridicitatea acestui film, poti sa ne spui daca iti mentii afirmatia ca "filmul este trucat" sau iti vei corecta opiniile?

regis
| regis a răspuns:

Mda, imi cer scuze ca din nou ai scris o poveste fara ca macar sa reusesti sa te faci inteles.

| Arthur a răspuns:

Voi chiar nu vedeti?hee heenu vedeti cum incearca sa ne pacaleasca pe fata ca la 'alba-neagra'? Daca acum, cand inca nu au puterea in mana isi permit sa cenzurere ca pe vremea raposatului ce se va intampla dupa alegeri daca vor castiga? Singurele posturi de televiziune care prezentau ce se intampla in tara pe 1 Decembrie erau B1 tv si culmea OTV-ul care in mod normal se ocupau cu alt gen de emisiuni''' dar cu aceasta ocazie bravo domnului Diaconescu!hee heeE normal ca acum, la 20 de ani de la revolutie Nasul sa fie amenintat cu moartea pentru ca incearca sa faca sa ne trezim din letargie?straight face E normal ca singurul post de radio care a difuzat despre manifestatii sa fie National FM, ca pe vremea lui Ceausescu cu EuropaLibera?
Nu sunt oarba, nu sunt tampita, nu pot fi cumparata, nu mi se poate pune pumnul in gura, nu fac parte din PDL.Pana acum nu mult timp in urma, ca traditie de familie si ca, convingere proprie am fost simpatizant PNL, dar acum voi vota din toata inima cu Traian Basescu!

| Arthur a răspuns:

@sharky ti sa facut dor sa intri din nou in pielea personajului? sper ca nuhee heesa stii ca nu te mai sustin si a doua oaratongue

HepHap
| HepHap a răspuns:

@ Legiuitoarea

Mie imi plac povestile cu final alternativ happy

HepHap
| HepHap a răspuns:

@mg

"A furat in direct, a injurat in direct, a condus beat in direct ...de ce sa nu si loveasca in direct?"

Hopaa, au bagat net la Spitalul 9...

HepHap
| HepHap a răspuns:

@mg

"coalitie majoritara care poate conduce unitar si coerent"

Dragul meu amator de CSI New-York, tu vorbesti de o coalitie de stanga-dreapta care a dovedit deja, anul acesta, ca nu functioneaza (daca chiar era nevoie sa dovedeasca asta) si no way in hell nu va conduce unitar cand, sub aceeasi umbrela, se gasesc partide cu ideologii opuse. Ilogic e sa declari ce ai declarat tu despre coalitia PSD-PNL, o coalitie anormala si antiistorica.

mira
| mira a răspuns:

Nu ma intereseaza disputa.Nu am cunostinte tehnice.Ma intereseaza doar proprietatea termenilor. Observ ca faci confuzie intre un aviz si o expertiza.Mare diferenta.

| alex555 a răspuns:

Se stia de la inceput ca acel film e trucat(unii). asta e politica, ce sa facem

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
La ce se întâmplă în regula jocului făcut de unii și montat de alții, nu știu de ce vă agitați cu toții așa de mult.
Personajele centrale cunosc finalul poveștii, mai este ceva de spus?
O seară plăcută fără prea mulți nervi. Dăunează grav sănătății ție și celor din jur!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@BitterSweet da cand a venit Geoana pe site am observat ca-l sustineai, chiar si in privat tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asteptati degeaba! O experitiza in adevaratul sens nu se poate face peste noapte, asa cum vrea Basescu. Asa cum am vazut eu filmul, sint destule elemente care demonstreaza ca este autentic.( pozitia corpui si schimbarile in timpul si dupa lovitura, coordonarea intre lovitura lui si reactia celor din jur, etc, etc,) Multi trateaza filmul pri prisma " daca putea el sa faca asa ceva ". Eu zic ca da! A furat in direct, a injurat in direct, a condus beat in direct ...de ce sa nu si loveasca in direct? Putin imi pasa de el sau Geoana. Problema este ca el a adus in cei 5 ani numai scandal. Scandal si o distrugere a economiei. Cea mai neagra perioada. O stiu toti. Si cum totul a fost negru, distrus si balacarit de catre el, normal ca lumea sa se intdrepte catre o coalitie majoritara care poate conduce unitar si coerent. Ar fi si ilogic sa votezi un presedinte de aceasta factura, un presedinte fara sustinere, un presedinte care incepe sa semene cu Ceausescu ...si are alaturi o Elena! Deci daca nu este clar, acum nici nu se alege intre doua persoane ci intre un personaj malefic, Basescu, si o coalitie care vrea sa aduca normalitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@mg
Ai facut studii superioare in criminalistica? nu
At taci!happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@mira-avizul se elibereaza in urma unei expertize tehnice. Cei de la institutul national de criminalistica nu se antepronunta.Inainte sa scrii asa ceva, intreaba.Lui Basescu i s-a eliberat un raport, caci asa se numeste documentul pe care acel institut il elibereaza, si se elibereaza NUMAI IN URMA UNEI EXPERTIZE TEHNICE.Intelegi? Cei de acolo nu se antepronunta ca apoi sa faca exppertiza.Mai documenteaza-te, doar esti... experta! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Noname / Foloseste asemenea expresii pentru altii. daca te intereseaza am citit mai multe carti de criminalistica decit iti incap tie in biblioteca. De fapt nu ai biblioteca si nici cap esti ...no-name!
HepHap/ ai descoperit acum ca ai net in salon? cam tirziu si degeaba atita timp cit te tin legat/a de pat! HAP-uri iti mai dau sau nu te mai faci bine?
Lasati atacurile la persoana si acceptati opiniile daca va dati democrati!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Regis-cu tine m-am obisnuit.Esti candidatul tipic PSD-ist.Cand nu ai replica incerci sa faci scandal si sa arunci cu laturi.Ai grija, i-ai o umbrela! Acum hai sa aruncam o privire pe siteul INEC si sa vedem ce spune:
,, 1. Referitor la întocmirea raportului de expertiza criminalistică
În cadrul INEC expertiza criminalistică se efectuează INSTITUŢIONALIZAT de catre experţi criminalişti oficiali, conform prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 368/1998.

Conform prevederilor art. 1 alin. (1) din Ordonanţa Guvernului nr. 75/2000 şi Legii nr. 488/2002: „Expertizele criminalistice se efectuează de experţi oficiali în institutele şi laboratoarele de expertiză criminalistică, înfiinţate potrivit dispoziţiilor legale".

Astfel, din lege rezultă că expertizele criminalistice nu se efectuează de către experţi criminalişti autorizaţi, în mod independent sau în comisii împreună cu experţi criminalişti oficiali, ci se efectuează doar de către experţi criminalişti oficiali, în cazul nostru experţi din cadrul INEC.

Activitatea experţilor criminalişti autorizaţi, recomandaţi de părţi, se desfăşoară în conformitate cu prevederile Ordonanţei Guvernului nr 75/2000 şi Legii nr. 488/2002.
Art. 7 alin. 1 din Ordonanţa Guvernului 75/2000 şi Legea nr. 488/2002 prevede modul în care se efectuează participarea experţilor criminalişti autorizaţi la efectuarea expertizei criminalistice, astfel:

"Art. 7.(1) Experţii autorizaţi, numiţi de organele judiciare, la cererea părţilor, participă personal la efectuarea expertizelor prin:

observaţii cu privire la obiectul expertizei,
modificarea sau completarea acestuia,
verificarea şi completarea materialului necesar pentru efectuarea expertizei,
precum şi prin obiecţii la raportul de expertiză,
adresate organului judiciar."

Astfel, din lege rezultă că experţii autorizaţi NU participă alături de experţii oficiali, ca într-un fel de comisie, la sediul INEC şi pe facilităţile Institutului, la efectuarea expertizei sau la negocieri cu experţii criminalişti oficiali. Din punct de vedere tehnic acest lucru ar fi şi imposibil de realizat deoarece condiţiile de lucru pe echipamente sunt stricte şi spaţiul este limitat (ex: microscop cu un singur ocular, echipamente cu o singură tastatură etc). Aceasta este şi realitatea ştiinţifică şi legislativă din statele membre UE unde este inadmisibil ca experţii părţilor să intre în Institutele de specialitate şi să se întâlneascăa la discuţii sau negocieri cu experţii oficiali.

Tot din lege, rezultă că TOATE observaţiile experţilor se adresează în scris ORGANULUI JUDICIAR, şi nu INEC-ului sau experţilor oficiali din INEC.''
Ma indoiesc ca vei intelege ceva din ceea ce scrie acolo, insa cel putin eu mi-am facut datoria si sa-ti aduc la cunostinta anumitte reguli ale institutului si peste care nu poate trece nici macar presedintele.Nu te mai uita pe Realitatea si pe antene, deja nu mai are ce sa-ti spele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@regis-dupa cum m-am asteptat...nu ai inteles nimic.Succes!