Întrebare recomandată | Claudia_Tonita_1992 a întrebat:

Beneficiez de spor de conditii nocive 5% si spor de conditii grele 10%. Mi s-a spus ca aceste sporuri nu ma ajuta la micsorarea varstei de pensionare (grupa), desi pana in 2008 se iau in considerare ca si grupa, dar apoi am doar sporuri si nu le mai ia in calcul la micsorarea varsta de pensionare. Ce pot face? Este adevarat ce mi s-a spus? Va multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| gheorghe699 a răspuns:

Da este adevarat ce v-a spus, dumneavoastra faceti o confuzie, sporul pentru conditii grele de munca, nu inseamna grupa ..eu am lucrat in grupa 1 de munca si beneficiam de spor 10% pentru conditii grele de munca ..grupa 1 si grupa 2 de munca, acum se numesc; conditii deosebite de munca, si conditii speciale, deci nu confundati sporul pentru conditii grele de munca pentru care nu se reduce varsta de pensionare, cu grupele de munca, care reduc varsta de pensionare.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De mai multi ani, mi se apare ca de la aparitia L.19/2000 (lege privind pensiile, anterioara L.263/2010, in vigoare in prezent), se iau in considerare, pentru reducerea varstei de pensionare, doar locurile de munca pentru care s-a obtinut incadrarea in conditii deosebite sau speciale de munca. Daca locul tau de munca nu a fost/nu este incadrat in aceste conditii nu beneficiezi de reducerea varstei de pensionare. Va trebui sa te interesezi la angajator pentru a afla care este situatia.