| zed0mrt a întrebat:

Intrebare pentru o persoana juridica din domeniul muncii :
Am 51 de ani varsta, pe data de 25.09. 2015, fac 35 de ani vechime in munca, din care un an si 4 luni am fost militar. Sunt posesor al adeverintei eliberata de societate, precum ca in perioada 1980-2011, fara armata, beneficiez de grupa a doua de munca + ca in aceasta perioada am lucrat 7 ani cu handicap accentuat, unde posed certificat de handicap.
Intrebare : Pot beneficia concomitent de ambele legi date de Guvernul Romaniei pentru grupa a doua de munca +legea pentru persoanele cu handicap, pentru reducerea varstei de pensionare, si daca ma incadrez.
Va multumesc anticipat!
Astept raspunsurile voastre, dau funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate beneficia, dar fara ca reducerea sa fie mai mare de 13 ani, conform L.263/2010, citez:
"ART.60.(1) Reducerile vârstelor standard de pensionare prevăzute la art. 55, precum şi cele prevăzute de alte acte normative pot fi cumulate fără ca reducerea totală să fie mai mare de 13 ani.
  (2) Vârstele de pensionare reduse în condiţiile alin. (1) nu pot fi mai mici de 50 de ani pentru femei şi de 52 de ani pentru bărbaţi, respectiv de 45 de ani pentru persoanele prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c)."
Fata de aceste prevederi te vei putea pensiona la implinirea varstei de 52 ani.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sunt site-uri cu persoane abilitate sa iti raspunda la asa ceva.Aici sunt doar pareri. Pune aici intrebarea.
Sursa:http://www.avocatnet.ro/......activ.html

| Vi003 a răspuns:

Pune intrebarea pe avocatnet.ro
Te loghezi, pui intrebarea si vei primi respunsuri de la persoane care lucreaza in domeniu. Bafta!

| zed0mrt explică:

Mai astept cateva raspunsuri!