| funkyzzo a întrebat:

Am 56 ani si 9 luni, am lucrat 10 ani si 3 luni in grupa I pana in 2001. De atunci am lucrat in aceleasi conditii, dar fara grupa, doar cu plata unui spor de 15% de conditii grele. Am mai lucrat inainte 4 ani si 5 luni in grupa a II-a, cu 70%, si am 34 de ani si 6 luni de cotizare. Va rog sa imi spuneti cand o sa ma pot pensiona. Multumesc.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti barbat sau femeie?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu lucrezi in continuare in conditii speciale (gr.I-a) sau deosebite de munca (gr.II-a) atunci te vei putea pensiona, pentru limita de varsta, la 60 de ani, cu reducere de 5 ani pentru lucrul in conditii speciale.
Daca obtii adeverinta cu conditii speciale pentru toti anii lucrati in gr. a I-a atunci te vei putea pensiona atunci cand faci stagiul standard de cotizare, respectiv 35 de ani.

| funkyzzo explică (pentru Ioandelasal):

Din 2001 nu am mai primit nici grupa, si nu am fost incadrat in condtii speciale pana in prezent. Doar cu un spor de 15% (conditii grele de munca).

| Ioandelasal a răspuns (pentru funkyzzo):

Atunci este valabila prima ipoteza, te vei putea pensiona, pentru limita de varsta, la 60 de ani.