| AlexandruExTreMe a întrebat:

Bun.Deci am o intrebare.
Te poti casatorii cu o verisoara de gradul 2 sau ceva de genu?
Gen:Sora mamei mele e casatorita cu un om, iar fratele acelui om e tatal acestei fete.

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Poti sa te casatoresti si cu o vara primara. Cu persoana de care vorbesti nici nu esti ruda de sange. Dumnezeu sa va ajute pe amandoi si casa de piatra.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te poti casatori in mod legal, verii de gr.II sunt rude de gr.VI si casatoria este interzisa doar intre rudele de pana la gr.IV (veri primari). De asemenea, cu dispensa, este permisa si casatoria religioasa, daca sunteti de religie ortodoxa.

| minrest a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da, stiu ca exista prevederea legala de care vorbesti, totusi exista veri primari casatoriti intre ei. Ori se pot cere exceptii, ori se poate incalca legea.

| Ioandelasal a răspuns (pentru minrest):

Da, exista, conform Codului civil, citez:
"ART.274.Interzicerea cãsãtoriei între rude
(1) Este interzisã încheierea cãsãtoriei între rudele în linie dreaptã, precum şi între cele în linie colateralã pânã la al patrulea grad inclusiv.
(2) Pentru motive temeinice, cãsãtoria între rudele în linie colateralã de gradul al patrulea poate fi autorizatã de instanţa de tutelã în a cãrei circumscripţie îşi are domiciliul cel care cere încuviinţarea. Instanţa se va putea pronunţa pe baza unui aviz medical special dat în acest sens.
(3) În cazul adopţiei, dispoziţiile alin. (1) şi (2) sunt aplicabile atât între cei care au devenit rude prin adopţie, cât şi între cei a cãror rudenie fireascã a încetat prin efectul adopţiei."

| minrest a răspuns (pentru Ioandelasal):

Inteleg acuma. Multumesc

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista nici un grad de inrudire intre voi doi. Iti doresc fericire alaturi de aleasa inimii tale.

| Cosmina1995 a răspuns:

Te poti casatorii deoarece nu este legatura apropiata de sange. Nu-ti mai face griji pentru ca doar rudele de gradul 1 nu se pot casatorii intre ele. Sper ca te-am ajutat, o zi faina!

| AlexandruExTreMe explică (pentru Cosmina1995):

Mersi mult.Chiar m-ai ajutat mult.O zi buna la fel happy