| anonim_4396 a întrebat:

Bun deci am o problema care suna cam asa:

Am filmat impreuna cu ai mei colegi un videoclip la piesa "Evve - Leya". Cantareata Evve este reprezentata de Tommoproduction. Nu s-a semnat nici un contract cu cei de la TommoProduction. Cei de la Tommoproduction au tinut neaparat sa se implice in organizarea acestui videoclip, au si cerut o parte din materiale ca sa se asigure ca va iesi bine clipul, materiale care le-am copiat la ei in imac doar pentru vizionare. La momentul respectiv le-a placut foarte mult majoritatea cadrelor iar unele nu. Noi ne-am apucat de munca in functie de preferintele lor si am muncit zi si noapte timp de o luna de zile. Cei de la TommoProduction si-au dat seama mai tarziu ca nu le place cum i-au promovat imaginea lui Evve (haine, locatii, etc.) si au renuntat la toata munca realizata de noi cu greu. Mai tarziu ei fara sa ne anunte nimic au lansat alt clip realizat de Alex Ceausu in care au folosit unele filmari realizate de noi fara nici macar sa ne anunte sau sa ne intrebe. Pe langa asta nici macar nu au mentionat undeva ca videoclipul lor nou contine si cadre facute de noi. Noi aveam incarcat pe canalul nostru de youtube de vreo luna de zile primul videoclip realizat de noi si acum mai nou primesc mesaj de la evve care suna asa: "Conform legii nu aveti aprobarea mea si nici a casei de productie sa-mi folositi imaginea in nici un fel, daca astazi pana in ora 16 nu dati clipul jos veti suporta rigorile legii." Dar ea a fost perfect constienta ca este filmata si ca se va realiza un videoclip care va fi folosit in scopul informarii publice. Si legea spune cam asa: Dreptul la propria imagine: (1) Orice persoană are dreptul la propria imagine. (2) În exercitarea dreptului la propria imagine, ea poate să interzică ori să împiedice reproducerea, în orice mod, a înfătisării sale fizice ori a vocii sale sau, după caz, utilizarea unei asemenea reproduceri. Dispozitiile art. 75 rămân aplicabile. Dar avand in vedere ca noi am avut toate drepturile la momentul respectiv sa o filmam legea mai zice asa: Prezumtia de consimtământ: Când însusi cel la care se referă o informatie sau un material le pune la dispozitia unei persoane fizice ori persoane juridice despre care a re cunostintă că îsi desfăsoară activitatea în domeniul informării publicului, consimtământul pentru utilizarea acestora este prezumat, nefiind necesar un acord scris. Deci in alte cuvinte exact cum am zis mai devreme ea a fost perfect cosntienta si de acord sa fie filmata. Bun acum doresc si eu sa stiu ce e de facut din punct de vedere legal in cazul acesta? tinand cont ca toata munca noastra este pentru a ne face cunoscuti. Sa aruncam la gunoi munca de o luna de zile sau sa facem publica munca noastra? Cum este legal? Si sa nu uitam au folosit cadre realizate de noi in noul videoclip fara a mentiona macar la descriere acest lucru. Astept comentarii!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa-i atacati si voi pe cei de la casa de productie si sa cereti bani pentru drepturile de autor si despagubiri pentru folosirea, fara aprobarea voastra, a materialului respectiv.
Ca raspuns la ce v-a scris cantareata sa-i reproduceti prevederile legale si sa-i reamintiti ca a fost de acord cu filmarea.
Alta data nu fiti naivi si incheiati un contract, pentru ca sa nu mai munciti degeaba.

5 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa chemati o televiziune sa-i faceti de rusine pe nesimtitii aia.Plus Evve.

| customweb a răspuns:

Salut. Scuze ca intervin dar am si eu niste intrebari. Recomandarea a fost din partea mea sa faceti voi videoclipul. Nu vreau sa tin partea nimanui dar te rog sa fii atent la urmatoarele : ai fost platit pentru primul videoclip pe care l-ai realizat cu ei corect? la al doilea ti se pare normal sa inregistrezi pe ascuns si apoi sa faci glume de prost gust? am incercat sa discut cu voi sa faceti cum spune el (clientul nostru stapanaul nostru)? Ati primit bani si pe al 2 lea videoclip? Ce a fost rau ca si-a facut fara alt videoclip pe banii lui fara sa vi i mai ceara pe cei dati initial voua? Cred ca vinovat esti tu...1. nu ai avut semnat contract. 2. cat ai primit bani a fost bine. 3. trebuia sa faci contract. 4. a fost "nasol" si cu lipsa de profesionalism ce ai facut --> lucrurile se discuta si cand incasezi si cand apar probleme. Merci. Daca sunt neclaritati imi poti raspunde la telefon (concluzie: nu era mai bine sa ramai cu banii luati si sa iti vezi de ale tale? ca ai incasat cateva mii....de euro)

| Jc_Exe_1987 a răspuns (pentru customweb):

Cand am deschis subiectul de contract, clientul nostru stapanul nostru asa cum il numesti tu, a spus ca nu doreste ca de ce sa plateasca la fisc ca si-asa plateste o gramada, plus ca in domeniu asta de activitate e vorba de creatie intelectuala care mi se interzice sa o exprim intr-un portofoliu de lucrari atata timp cat la momentul realizarii acestei creatii am avut acordul tuturor sa filmam. Pe langa asta intr-o situatie de genul conteaza creatia ta intelectuala care te defineste, si noul clip scrie ca este realizat de A. C. Ceea ce este o declaratie mincinoasa deoarece cateva din cadre sunt realizate de noi, iar acest fapt nu este mentionat nicaieri.

| Jc_Exe_1987 a răspuns (pentru customweb):

Concluzie: eu zic sa terminati cu amenintarile si alte prostii, am discutat intrutotul fara sa ratez nici cel mai mic detaliu cu mai multi avocati si toti mi-au spus ca am castig de cauza in cazul in care sunt atacat, ai dreptate legat de contract aici nu te contrazic pentru ca se putea evita toata problema asta. In momentul de fata nu am de gand sa dau pe nimeni in judecata ca nu se merita, tinand cont de cat de greu merg lucrurile in Romania, dar in cazul in care voi fi atacat voi lupta cu tot ce am si adevarul va iesi la lumina, asa ca eu zic sa ne vedem fiecare de treaba si sa incheiem acest capitol de esec din viata noastra.

| customweb a răspuns:

Nu cred ca te-a amenintat nimeni. Aici am intervenit pentru ca si tu stii foarte bine ca nu ai dreptate si eu sunt exact la mijloc. Am avut mai multe de pierdut eu decat voi. Nu ma intereseaza ce vrei sa faci tu in continuare dar nu uita ca si eu lucrez intr un domeniu asemanator si stiu ce incerci sa explici aici. Ca sa incheiem revin la : era mai bine sa fii multumit ca ai luat niste bani si gata.