| Girly97 a întrebat:

Este posibil sa imi pierd accesul la proprii mei bani incepand de luni daca pe 14 noiembrie imi expira buletinul la implinirea varstei de 25 ani si dureaza o saptamana pana primesc noul buletin sau banca asteapta putin? Intreb pentru ca, contul meu bancar este folosit si pentru incasarea salariului.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu pierzi accesul la banii din banca, poti sa faci operatii de ridicare de bani sau plati. De altfel actuala carte de identitate o predai doar cand primesti noua CI.

| floresdemayo a răspuns (pentru Ioandelasal):

În unele judete, actul de identitate e oprit la Evidenta Populatiei, pana la ridicarea noii carti de identitate, care ti se elibereaza doar după 12 zile lucratoare (deci, ar fi cam trei saptamani, daca excludem zilele de weekend).
Si practic, daca nu detii un alt act cu care sa te legitimezi (permis de conducere, pasaport etc), nici nu poti dovedi cine esti.

| cristi202 a răspuns:

Ideal ar fi sa mergi azi la politie (trebuia sa o faci cu 7 zile inainte de expirare, ca sa nu ramii descoperit) sa depui actele pentru noul buletin. Asa, vei ramane fara buletin doar 3 zile.
Daca iti scoti banii doar de la ghiseul bancii, atunci, da, poti sa nu ai acces la proprii bani cit timp nu ai noul buletin, daca nu e scos dupa expirarea celui vechi. La ghiseu ti se dau doar pe buletin si nimeni nu iti va da bani pe un buletin expirat.
Daca e vorba de card, atunci buletinul nu conteaza. Poti sa il si pierzi, ca bani poti scoate, acolo cardul vorbeste. Pina la exiprarea lui

| darrio2007 a răspuns:

Nu. Cartea de identitate(nu se mai spune buletin) veche ramane in posesia ta pana la eliberarea noii carti de identitate.

| blackann a răspuns:

NU! Ai pus intrebarea asta de 3463285342 ori.

| haileewatson a răspuns:

Nu pierzi accesul la bani. Poti sa ii scoti cu cardul la atm.

| SingleForOne a răspuns:

Ai putea să-i scoți pe toți acum până rezolvi situația