| JeffFantasy a întrebat:

Bun, sa zicem ca sunt pasionat de micologie. As dori sa comand de pe net o seringa cu spori de Psilocybe Cubensis. Stiu ca comercializarea, cultivarea si alte prostii ale ciupercii sunt interzise dar nu am gasit nimic despre spori. Deci e legal sa detii sporii acestei ciuperci? Daca comand, bineinteles din strainatate, risc sa incalc legea? (Va rog fara raspunsuri idioate, raspundeti strict la subiect si doar cei care cunosc legistlatia si sunt in tema.) Nu vreau sa ma trezesc ca aia la poste deschid si vad seringa nu stiu ei ce ii si suna la politie si pac sunt infractor peste noapte

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Detinerea si multiplicarea sporilor de ciuperci face parte din clasa biologica cu regim asemanator armelor si explozibilelor, deoarece se pot raspandi si pot produce chiar si catastrofe biologice (in cazuri extreme).

Este recomandat sa iei legatura cu o facultate de profil biologie, ei te pot indruma cum sa obtii si in ce conditii autorizatiilor necesare in calitate de colectionar amator. La directia de sanatate publica poti primi de asemenea informatii (ei supravegheaza).

| JeffFantasy explică (pentru Bula):

Nu am gasit informatiile acestea nicaieri, + ca firma respectiva trimite peste tot in lume si au precizat ca au mai trimis aici unor persoane fizice

| Bula a răspuns (pentru JeffFantasy):

Internetul este plin de fel si fel de oferte cu materiale ilegale.
Eu ti-am spus, tu faci ce vrei tongue

6 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Pastrand proportiile, este ca si cum ai intreba daca importul si detinerea de seminte de "weed" este legal.

Infractor nu esti inca, dar perspectivele sunt bune!

| JeffFantasy explică (pentru JackR):

De semintele de weed stiu ca e legal, ba chiar avem si in Romania shopuri online pentru ele

| Cyupacabra37 a răspuns:

Cyupacabra37@gmail.com

| DreveAndrei a răspuns:

Ai aflat ceva? ma intereseaza si pe mine un raspuns documentat la asta. nu vreau sa fac trafic cu ciuperci, vreau doar sa cumpar sporii. se poate legal?