| Florin1998BigL a întrebat:

Bunã ziua TPU am o întrebare referitoare la varsta de pensionare tatãl meu are 59 de ani si 9 luni iar in ianuarie implineste 60 de ani si v-a iesi la pensie de drept deoarece are 39 de ani de munca si 6 ani grupa a doua intrebarea mea este daca poate sã iasã anticipat? Avand in vedere ca nu este bugetar el lucreaza la privatizati multumesc pentru raspuns!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate pensiona anticipat dar nmai cu pensie anticipata partiala, respectiv va pierde cate 0, 75% din pensie pentru fiecare luna pana implineste varsta de pensionare pentru limita de varsta, conform L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 65. (1) Pensia anticipată parţială se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum şi celor care au depăşit stagiul complet de cotizare cu până la 8 ani.
(4) Cuantumul pensiei anticipate parţiale se stabileşte din cuantumul pensiei pentru limită de vârstă care s-ar fi cuvenit, prin diminuarea acestuia cu 0, 75% pentru fiecare lună de anticipare, până la îndeplinirea condiţiilor pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă.
  (5) Persoanele care au locuit cel puţin 30 de ani în zonele afectate de poluarea remanentă datorită extracţiei şi prelucrării minereurilor neferoase cu conţinut de cupru, plumb, sulf, cadmiu, arseniu, zinc, mangan, fluor, clor, respectiv Baia Mare, Copşa Mică şi Zlatna, pe o rază de 8 km în jurul acestor localităţi, beneficiază de reducerea vârstei standard de pensionare cu 2 ani fără penalizarea prevăzută la alin. (4)."

| Florin1998BigL explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles dar in opinia dumneavoastra poate sã îsi bage dosarul de pensie anticipata partiala acum in acest moment fara sã m-ai astepte pana la anul in ianuarie ( spun asta pentru ca el lucreaza la un depozit si avand in vedere ca m-ai are putin pana la pensie colegii lui de munca sunt foarte invidiosi ca el va fi pensionar si a ajuns la capatul rabdari

| Ioandelasal a răspuns (pentru Florin1998BigL):

Dosarul se depune doar la inceputul lunii in care implineste 60 de ani. Din proprie experienta, n-au vrut sa-mi primeasca dosarul decat la data de intai a lunii cand puteam iesi la pensie pentru limita de varsta si asa cred ca este si pentru pensia anticipata.
In orice caz poate afla sigur doar de la Casa Judeteana de Pensii Publice din udetul de domiciliu, asa ca se poate duce sa se intereseze acolo.

| Florin1998BigL explică (pentru Ioandelasal):

Am înteles vã multumesc pentru raspuns!