| Niciunnume a întrebat:

A murit tatal meu acum 1 an, iar mama nu a reusit sa-si faca succesiunea si sa treaca totul pe numele ei.Tot tata figureaza in rolul casei.Noi suntem 4 frati.Ar putea mama sa mearga la primarie sa-mi treaca o parte de teren sa-mi construiesc o camera pe terenul din curtea lu' taicameou? Dau funda

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca terenul a fost numai pe numele tatalui tau atunci trebuie sa faceti procedura succesorala si fiecare veti primi cate o cota parte, mama voastra 1/4 din masa succesorala si toti cei 4 frati cate o patrime din restul de 3/4.
Primaria nu are treaba cu mostenirea si nici cu transmiterea proprietatii, in afara faptului ca proprietatea bunurilor imobile trebuie declarata pentru impozitare.
Faceti cat mai repede procedura succesorala, daca trece 2 ani va trebui sa platiti impozitul pe mostenire de 1% din valoarea bunurilor imobile (teren si constructii).

| pietrean a răspuns (pentru Ioandelasal):

2 ani? La notar mi s-a spus ca 1 an.

| Ioandelasal a răspuns (pentru pietrean):

Da, in 2 ani se poate face procedura fara plata impozitului.
Termenul de 1 an este pentru acceptarea expresa a mostenirii.

| pietrean a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mama a murit in urma cu mai multi ani(nu s-a facut succesiune),tata,anul acesta, sunt unica mostenitoare, iar notarul mi-a atras atentia CA DUPA UN AN, de la decesul tatalui, trebuie sa platesc 1% impozit pe toata averea(apartament+pamant).
Din cauza ca nu s-a facut succesiunea dupa moartea mamei, trebuie sa platesc si 1% pentru partea ei.

| Ioandelasal a răspuns (pentru pietrean):

Trebuie sa platesti impozitul pe mostenire doar la valoarea bunurilor imobile ce au fost proprietatea mamei.
In sensul celor spuse de mine sunt prevederile Codului fiscal (L.571/2003), cu md. si compl. ulterioare, art.77^1, alin.3, citez:
"(3) Pentru transmisiunea dreptului de proprietate şi a dezmembrămintelor acestuia cu titlul de moştenire nu se datorează impozitul prevăzut la alin. (1), dacă succesiunea este dezbătută şi finalizată în termen de 2 ani de la data decesului autorului succesiunii. În cazul nefinalizării procedurii succesorale în termenul prevăzut mai sus, moştenitorii datorează un impozit de 1% calculat la valoarea masei succesorale."

| mgtow a răspuns:

Ea trebuie sa detina averea pe numele ei ca sa iti poata da drept de mostenire, daca ea murea fiecare aveati in parte si nu era o hartie semnata.

| pietrean a răspuns:

Dupa moartea unui sot,jumatate din avere ramane celuilalt sot, iar cealalta jumatate, se imparte la cati urmasi sunt.
Doar daca se face succesiune, la notar, apartamentul poate fi trecut pe numele mamei (in situatia ca renuntati toti la el).Tot asa si cu terenul.Trebuie facuta succesiunea pe toata averea, sa renunte toti urmasii la acea parte de teren(dupa cum va intelegeti, mama, fratii), ca sa fii doar tu proprietarul lotului de pamant.Numai ca, taxele sunt foarte mari pentru succesiune, iar daca a trecut si termenul de 1 an de la deces, mai platiti si 1% in plus pentru valoarea bunurilor.
Vezi ca este un site www.avocatnet.ro,unde poti pune orice intrebare si primesti raspunsuri de la specialisti.