Întrebare recomandată | maryus1emy a întrebat:

ma scuzati de deranj.VA ROG DIN SUFLET ajutati-ma CU O INFORMATIE.mama este in divort cu,,tata,,(scriu tata in ghilimele ca nu mai pot altfel,ne-a facut prea mult rau),apoi are de gand sa faca partajul bunurilor.
Sa va spun cum a fost,, tata,, s-a mutat la mama la parintii ei acasa si impreuna cu ea au construit doua vile si o anexa intre o vila si casa batraneasca.
El cand s-a mutat aici, parintii lui mama aveau casa batraneasca si un fanar construite.
Parintii lui mama au murit iar mama si-a facut succesiunea pe numele ei, anul acesta fiind si in divort, el tot continua sa spuna ca nu este nimic al lui mama, totul este al lui. Succesiunea continand: teren intravilan de 1500mp+casa batraneasca+fanarul.
Impreuna au construit doua vile identice, o anexa care este legata de una dintre vile si un garaj de masina+masina si mobila.etc.
Ce vreau eu sa va intreb este cat la suta are mama castig la partaj, daca este mostenirea ei, pamantul pe care sunt constructiile este al ei+casa batraneasca+fanar?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Partajul se va face numai asupra bunurilor comune, respectiv cele pe care le-au dobandit impreuna pe durata casatoriei, intre aceste bunuri nu sunt cele dobandite numai de mama ta prin mostenire. Daca nu se va dovedi o alta contributie a fiecaruia la dobandirea acestor bunuri fiecare are dreptul la jumatate din ele. Partajul se poate face amiabil, chiar inainte de divort, in cadrul divortului sau pe calea unei actiuni separate. Cel mai bine este sa se faca prin invoiala, vor cheltui mult mai putini bani si va fi mai putina ura intre ei.

| maryus1emy explică (pentru Ioandelasal):

Impreuna au facut doua vile, un garaj si o anexa cu trei camere.o vila este in curte, unde stau eu cu mama mea, iar cealalta vila mai in gradina unde sta fratele meu.,, tata,, doarme in anexa.
putem sa pastram noi vila iar el sa se mute in gradina la fratele meu cu care se intelege?

| Ioandelasal a răspuns (pentru maryus1emy):

Cum o sa se imparta cele 2 vile, garajul si anexa trebuie sa se inteleaga parintii tai, puteti pastra vila daca ambii vor fi de acord cu asta si asa ar fi mai bine. Partajul prin instanta costa foarte mult si nu este sigur ce va hotari instanta de judecata, asa cum ti-am spus in primul raspuns.

| maryus1emy explică (pentru Ioandelasal):

El nu o sa vrea sa cedeze de comun acord nimic, zice ca este totul al lui.Trebuie sa ajungem si la instanta, ca altfel nu se poate sad

| Ioandelasal a răspuns (pentru maryus1emy):

Atunci n-aveti ce face altceva decat sa va judecati si o sa vedeti ce iese. N-are cum sa fie totul al lui si mama ta a participat la constructii.

| maryus1emy explică (pentru Ioandelasal):

Plus ca si constructiile de le-au facut impreuna este pe mostenirea ei, pe pamantul ei