| Andreeaa1998 a întrebat:

Buna.
Acum 4-5 ani, am dat o mașina fără fiscal. De atunci pana acum tot vin amenzi pentru rovinieta.
Ce as putea face sa o scot de la primărie? Sa o radiez.
Numai copie la carte, talon, nu mai am niciun act la ea.

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contract de vanzare-cumparare ai?
Daca ai poti solicita radierea in baza acestui contract.
Si daca iti vin amenzi inseamna ca masina nu a fost inmatriculata de cumparator si este si vina ta, nu i-ai dat certificatul de atestare fiscala.
In prezent, incepand de anul trecut, acesta a fost inlocuit de inregistrarea masinii de catre cumparator la compartimentul de impozite si taxe de la primaria unde are domiciliul, asa ca poate inmatricula masina fara probleme.

| Andreeaa1998 explică (pentru Ioandelasal):

Din păcate nu am.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreeaa1998):

In acest caz ar fi bine sa anunti politia ca respectivul circula cu masina fara a o inmatricula si o sa-i fie suspendata inmatricularea iar daca este prins dupa aceea va fi amendat.

regis
| regis a răspuns:

Pai daca nu mai ai nici macar copii ale actelor, cam ce ai vrea sa faci? Stiu ca nu e vina ta, dar m-am ocupat cativa ani de înmatriculari si am auzit de zeci de ori intrebarea asta. Asa ca tot ce pot sa spun, domnia si prostia se plătesc. Plateste tu rovinieta, esti proprietara de drept a masinii si ai aceasta obligație.
Toate sfaturile cu anunta politia, cere radierea, anunta primaria sunt inutile, orice demers legal trebuie insotit de documente.
Legal tot ce poti face este sa gasesti masina si sa ii iei plăcuțele, ca sunt ale tale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa contactezi pe cel care a cumparat-o sa faceti actele legal. Altfel nu prea ai ce face.

| Andreeaa1998 explică (pentru suntserios):

Asta încercam, nu dam de el.

| suntserios a răspuns (pentru Andreeaa1998):

Atunci iti cam asumi faptul ca ai dat masina unei persoana fara sa faci niciun act. Fara actul de v-c chiar nu stiu ce demers legal ai putea face.

| Holiday a răspuns:

Daca nu ati facut niciun act, declar-o furata. Il cauta politia pentru tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Asta intră la fals in declaratii.

| johnnny123 a răspuns:

Așa se întâmplă când te joci de-a vândutul de mașini...

| Andreeaa1998 explică (pentru johnnny123):

A doua zi când trebuia sa vina sa facem contractul, nu a mai răspuns la telefon, nu am mai dat de el.

| Sophieka a răspuns (pentru Andreeaa1998):

Dai masina atunci cand ai incheiat contractul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nasol.Incearcă cu un avocat. Dacă cei cu rovigneta ți-ar spune unde a fost pozată mașina ți-l prind eu pe ticălos.Asta se incadrează la abuz de incredere.

| Andreeaa1998 explică (pentru anonim_4396):

Prin Dolj la prins camera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce număr aveai la mașină?
Ce masină era?
Că vin cu el de gât.

| Andreeaa1998 explică (pentru anonim_4396):

DB 64 GBI
BMW 316i compact

| BanuAlexandruFernando a răspuns:

Dacă nu ai radiat mașina de pe numele tău. Și omul nu Răspunde sa faci act legal, atunci trebuie sa îl dai in judecată dacă stii cum îl cheamă.