| AntonelaCK a întrebat:

Acum câteva luni am avut un accident rutier. Persoană respectivă (vinovată fiind) a contestat procesul verbal întocmit de poliție.
S-a tot amânat cauza, iar acum câteva zile am primit acasă, cum ca trebuie sa ma prezint pentru a fi audiat (am fost pus drept martor de catre poliție).

Nu prea as vrea sa ma prezint, dat fiind si faptul ca nu am fost niciodata într-o judecatorie si am emotii prea mari. Din cate am auzit, pot face o citatie ( sau ceva de genul) si sa depun fotografii/ probe la dosar.

Însă, intrebarile mele sunt...
1. este posibil sa ma oblige pentru următoarea dată sa ma prezint?

2. Influențează cu ceva faptul că eu nu ma prezint?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa depui probele pe care le ai la dosar.
Este obligatoriu sa te prezinti, daca nu te prezinti poti fi amendat si, a doua oara, dus cu mandat de catre politie.
Poate influenta, judecatorul se poate gandi ca cel care a facut plangerea are dreptate si de aceea tu nu te prezinti.
Este foarte simplu la audierea ca martor, spui ca politia a constatat corect situatia si ca asa s-au intamplat faptele, cum au fost retinute de politie. Eventual va trebui sa dai si detalii, mai ales daca iti sunt puse intrebari de catre judecator, cel care a facut plangerea sau avocatul aceluia.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu trebuie sa te sperii, mergi linistit. Ca martor, vei sta afara si vei intra doar cand vei fi chemat.
Vei depune un scurt juramant ca, vei spune adevarul si numai adevarul (marturia mincinoasa se pedepseste! ).
Dupa juramant, vei fi intrebat ce stii despre cele petrecute. Poti atunci sa depui la dosar si probele (fotografiile), le dai grefierului/ei.

Daca esti citat ca martor si nu te prezinti, poate fi dispusa aducerea ta cu politia si/sau o amenda "judecatoreasca".

| darrio2007 a răspuns:

Te va lua Politia de acasa daca nu mergi de bunavoie. Nu te speria, ca nu te omoara acolo.

| Violleta2022 a răspuns:

1. Este obligatoriu sa te prezinti cand esti citat de tribunal, altfel esti amendat si rechemat, la urmatarea sedinta, care se reprogrameaza din cauza absentei tale.
2. Bineinteles ca infleunteaza, esti martor doar, de marturia ta depinde sentinta finala, data de judecator.
Nu ar trebui sa-ti fie frica, ca nu ti se intampla nimic. Spune adevarul tot, ca de minti, poti sa faci puscarie pentru "marturie mincinoasa sub juramant".

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da e posibil sa te oblige si poate chiar veni politia sa te invite frumos sa mergi.