| Harhata_Jarda_Andreea_1998 a întrebat:

Acum o saptamana am implinit varsta de 14 ani si trebuie sa imi fac buletinul. Daca eu am domiciliul la cineva (in afara de parinti) trebuie sa fie si ea prezenta cu actele casei? asta cu actele casei stiam ca e nevoie.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cartea de identitate poti avea un singur domiciliu, minora fiind acesta va fi la domiciliul parintilor si unul dintre ei trebuie sa mearga cu tine la SPCLEP. Daca stai altundeva acolo poti avea resedinta (flotant), dar aceasta se va inscrie in CI dupa ce-l vei primi si atunci trebuie sa mergi cu persoana la care stai pentru a da declaratia de primire ca flotant. Numai bine!
P.S.Vezi sa nu depasesti 15 zile de la implinirea varstei, altfel poti fi amendata.

1 răspuns: