| Deasonyka a întrebat:

Bună.Alaltăieri am dat orasul(traseul).
Toate bune si frumoase până la indicatorul stop.
Eu obisnuită să opresc de două ori o dată in dreptul stopului si o dată in locul cu vizibilitate maximă. Mi-a zis că e oprire incorectă. Domnisoară Dumneavoastră știți legislația? Oprim doar în locul cu vizibilitate maximă, nu oprim așa de aiurea pentru că vrem noi, eu acum pot lua în considerare că în loc de stop dumneavoastră ați procedat la fel ca la Cedează trecerea.
Recunosc în prima intersecție am oprit de două ori, prima dată în dreptul stopului iar a doua oară, repet, în locul cu vizibilitate maximă. La doua intersecție am oprit în dreptul stopului iar în locul cu vizibilitate maximă mă uitam stânga dreapta am văzut că nu vine mașină, am plecat iar apoi el mi-a zis Vezi că aveai stop, nu cedează.
Până la urmă cum o muți și cum o dai tot nu e bine. Deci fraților să îmi explice și mie cineva corect sută la sută unde trebuie să opresc atunci când întâlnesc stop. Sunt acele stopuri care au linie transversală. Este stopul de la barieră și aici mă refer la cale ferată.
Este stopul unde vizibilitatea este sub 50%.
Deci până la urmă care cum e și unde trebuie oprit?
Ceea ce mă enervează maxim e faptul că atunci când am instructorul în dreapta și fac ore prin oraș conduc extraordinar de bine. În ziua examenului zici că parcă se vorbesc intre ei. Atunci se găsesc toți să scoată bicicletele să stea babele pe trecerea de pietoni să iasă toți cu mașinile de gunoi, mai lipsea să îmi cada un meteorit peste mașină și era treaba rezolvată. Fix în ziua examenului exact atunci sa găsești tot să traverseze, să iasă la naiba în praznic. Al naibii să fiu lumea asta zici că parcă se vorbește între ea. Explicați-mi și mie cu stopul ăsta. Vă rog tare mult.

16 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

O singura oprire, si aia in locu cu maxima vizibilitate.Acum automat ca daca e sa iesi mult mult in intersectie, te opresti la inceputu borduri, pe mine asa m-a invatat instructoru, te uiti la bordura, cand esti la coltu borduri opresti de tot, apoi ceri permisiunea pentru a inainta datorita lipsei vizibilitate(dai cu peria pe gabor haha ) Stai linistita fetita, dupa ce iei carnetu, o sa te amuzi de astfel de chestii.Trebuie doar sa ai noroc. Daca gaboru nu o fost satisfacut de nevasta aseara, daca a avut o zi proasta, se razbuna happy stiu asta prea bine..Sunt persoane care au dat si de 6 7 ori si abia au luat alti ca mine care au fost foarte norocosi au luat din prima.Nu pot spune ca conduceam atunci perfect, sau acum.Dar asa e la examenu auto, daca stii sa conduci, e o loterie.Din pacate asta e happy dar stai linistita, o sa il iei. Daca vrei sa vb mai multa, da-mi mesaj in privat happy si iti voi spune mai multe intamplari de genu

| Simpatic a răspuns:

La stop opresti o singura data in punctul cu vizibilitate maxima, dar tu stii asta deja! dokosvai me

| GabiDumitrescu a răspuns:

Te opresti in locul cu vizibilitate maxima fara sa incurci pe cei carora ar trebui sa le dai prioritate. Nu exista sa opresti la stop in 7 etape...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E prima oara cand ai dat traseul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiam asa:
Daca sunt pietoni care urmeaza sa traverseze, le dai prioritate.
Daca nu e nimeni in preajma, nu mai opresti de doua ori, ci direct unde ai vizibilitate maxima.

| Raducons a răspuns:

Trebuie oprit in zona cu vizibilitate maxima normal dar eu nu vad un motiv ca sa pici pe cineva pentru asta.asa nu mai ia nimeni examenul mai ales cei care nu au masina si e normal sa fie mai stresati in trafic. Examinotorii sunt niste indivizi care nici ei nu stiu sa conduca, am vazut odata pe unu de toata jena, o plecat cu masina de pe locul instructorului.Asa ca nu trebuie sa ai emotii cu ei

| Deasonyka explică (pentru Raducons):

Păi și dacă am oprit de două ori O dată în dreptul stopului si o data în locul cu vizibilitate maximă nu e ok? Fraților până la urmă E tot oprire că opream pe lună că opream pe Marte că opream pe Venus important e ca am oprit. Dar nu mie mi's-a comunicat că nu este corect cum am oprit deși eu am oprit. Nu știu ce să mai cred Mă doare capul și Adevărul e că politaiul dacă vrea să te facă te face până te pică. Despre Ce rahat vorbim aici

| Liviu a răspuns (pentru Deasonyka):

Blondo, cand dai de permis, faci totu ca la carte. Dupa ce iei permisu faci cum te taie neuroni, intelegi? ca sa o fac mai simplu de digerat pentru tine si pentru restul oamenilor care nu inteleg.Cand conduci cu gaboru in dreapta, condu efectiv ca si cand e ultima ta zi din viata.Ala vrea sa vada ca stii sa conduci si nu te sperii de alte masini.Hai sa o fac si mai simplu.Eu am vazut multe specimene de oameni care conduceau gaboru la intoarcere si baieti si fete.Mai multe fetite cei drept, dar nu pot baga mana in foc. Cert e faptul ca acel gabor vrea sa se asigure faptul ca tu nu faci accident dupa ce iti da permisu.Au fost oameni care au in spate 30 de ani de soferie toate gradele si a trebuit sa dea iar de permis si au picat de 2 3 ori, eu cunosc un caz.Stii ce mi-a spus, nu? Mi-a zis ca el dupa 30 de ani de soferie numai poate conduce ca la inceput, i-a intrat in reflex sa conduca SOFERESTE.Tu trebuie sa conduci ca la EXAMEN, adica totu perfect(sau aproape perfect)Nu conteaza cum conduci tu dupa ce iei permisu, ci cum conduci in timpul examenlui.Un instructor batran a spus : "Daca se tine politia dupa noi de la o intersectie, la alta, ramanem pietoni toti " pentru ca regulile nu le mai respecti pe toate la fel dupa ce iei permisu.

| Raducons a răspuns (pentru Deasonyka):

Nu ai gresit, ei nu stiu si nici nu vor sa gandeasca. Legea spune ca trebui sa opresti in dreptul indicatorului dar unele sunt puse aiurea si atunci este normal sa procedezi ca tine.Lor le e frica sa mai acorde usor permise si atunci iti gasesc nod in papura cu usurintadar Nu se gandesc ca demoralizeaza oamenii si ii face sa piarda timp si bani

| Liviu a răspuns (pentru Raducons):

Te asigur nu a fost asta motivu pentru care a picat, sigur a fost altceva, pentru ca nu se poate pica pentru asa ceva. Politistu clar, a vazut altceva, de asta a picato straight face adica mna, sigur a facut alte greseli, pentru ca e practic imposibil sa te pice pentru ceva ce nu ai facut.Nu se face asta, daca ii prinde ii da afara din politie, si te asigur ca nu se risca nimeni.In plus permisu nu se da la astia care nu merita(nu ma refer la ea) ma refer la oameni care is afoni cu condusu.Sunt unii care merg pe premiza un permis e bun in buzunar pentru ca da bine in CV, si se angajeaza prostu/proasta si are permisu de 2 3 ani, si in 2 3 ani a condus 100 de km, apoi bam, intra si omoara lumea.Ce ne facem cu astia?

| Raducons a răspuns (pentru Liviu):

Trebuia sa ii spuna ce a gresit, asa a ramas ea cu ideea asta.Nu omoara astia lumea stai linistit, ai vazut ca majoritatea criminalilor sunt vechi in condus

| Liviu a răspuns (pentru Raducons):

Nu stiu, banuiesc ca nu ti s-a intamplat sa se urce pe tine cineva.Cum era sa se urce pe mine (in mod ironic o femeie o mamica cu copii in spate, nu sa asigurat). Si ca sa nu fiu misogin, la inceput cand luasem permisu de cateva saptamani, o femeie m-a salvat de la un accident! Asta ca sa arat ca pot recunoaste ca sunt si femei soferite bune.In plus, sigur i-a dat o foaie in care a semnat tot ce a gresit, cu punctaju.Ne-ar fi de folos sa aflam despre foaia aia, ce ia incercuit, si ce puncte ia scazut, in plus inca nu stim daca a intervenit cu mana pe volan + frana, sau doar una din ele(oricum ar fi e picat instantaneu cand pune frana ori mana pe volan gaboru)

| Deasonyka explică (pentru Liviu):

Păi cum mama naibii că înaintea mea fusese și o femeie de 50 de ani care la parcare laterală erau două roți pe asfalt două roți pe bordură. Cu atât mai mult cu cât i-a dat un traseu drept fără nici un sens giratoriu cum naiba poți lua permisul în condițiile în care ai greșit parcarea Bine mă rog Adevărul e că a pus-o să încerce din nou. A și încă o chestie când a făcut mersul cu spatele ea tras de volan că se ducea in bordură

| Liviu a răspuns (pentru Deasonyka):

A tras gaboru de volan? Imposibil, sigur a picato, interventia gaborului se soldeaza cu 21 de puncte INSTANT! Deci am fost martor la asa ceva.Deci am fost martor in care a picat unu.Deci nu vorbesc din auzite, in plus am permis din septembrie, deci nu e chiar asa vechi.Deci cunosc cam cum se da acum

| Deasonyka explică:

Scuzați scrisul incorect sunt conectată de pe telefon.

| Deasonyka explică:

Păi și dacă am oprit de două ori O dată în dreptul stopului si o data în locul cu vizibilitate maximă nu e ok? Fraților până la urmă E tot oprire că opream pe lună că opream pe Marte că opream pe Venus important e ca am oprit. Dar nu mie mi's-a comunicat că nu este corect cum am oprit deși eu am oprit. Nu știu ce să mai cred Mă doare capul și Adevărul e că politaiul dacă vrea să te facă te face până te pică. Despre Ce rahat vorbim aici