| ionuutpop13 a întrebat:

Am 16 ani si as vrea sa imi cumpar scuter si sa ii platesc la 18 ani cand pot sa scot banii din cec... Cum ar trebui sa procedez, la notar sau cum?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca o sa gasesti pe cineva care sa fie de acord cu plata peste 2 ani, desi ma indoiesc, atunci poti incheia un contract in acest sens, in prezenta si cu acordul unui parinte, care trebuie sa-l semneze si el, sub semnatura privata si cu martori. Si la La notar se poate incheia contractul doar impreuna cu un parinte.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Roaga-ti parintii sa iti scoata banii.Nu iti da nimeni acum cu plata peste 2 ani.Cred ca visezi.

| CataC a răspuns:

Salut
Nu iti da nimeni niciun produs (fie scuter fie orice altceva) cu plata peste doi ani, nu au niciun interes.
Poti ruga un parinte/tutore sa scoata banii respectivi, sau poti ruga o ruda sa te imprumute.
Multa bafta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cine crezi ca iti vinde un produs acum si tu sa ii da banii peste 2 ani cand scuterul ala e posibil nici sa nu mai functioneze?

imprumuta de la parinti si te intelegi tu cu ei