| riana a întrebat:

Buna!

Am anuntat la job ca sunt insarcinata si m-a pus sa imi dau demisia. Sefului nu i-a convenit acest lucru si mi-a zis sa imi dau demisia, ca el nu are voie sa ma dea afara. Nu vreau sa imi dau demisia, totusi, mai am pana nasc si am nevoie pentru concediul de crestere si ingrijire copil. Ce sa fac?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti obligata sa-ti dai demisia si firma nu te poate concedia in asemenea situatie si numai pentru ca esti insarcinata, de aceea seful incearca sa te convinga sa-ti dai demisia. Ramai pana vei putea lua concediu de maternitate, respectiv cu cel mult 63 de zile inainte de nastere poti lua concediu prenatatal, daca ai cel putin 6 luni lucrate in ultimele 12 luni.

| Teo29 a răspuns:

Discuta cu el si explica-i ca vei lucra ca si pana acum, iar dupa intri in prenatal care e platit de stat. Nu pierde nimeni asa, in rest nu-ti da demisia, lasa-l sa te concedieze si dupa il dai in instanta si iti va plati salariile restante cat ai stat acasa happy