| Faranume1929 a întrebat:

Buna! Am aproape 18 ani, mi-am pierdut certificatul, am luat o cerere de la primarie si acolo scrie "Subsemnatul ………. in calitate de……."
Este o intrebare stupida, doar ca nu stiu daca pot sa pun in calitate de ELEV sau in calitate de PERSOANA CIVILA.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici una si nici alta, esti titular al certificatului de nastere pierdut.
De altfel modelul din anexa 59 a Metodologiei aprobate prin HG 64/2011, cu md. si compl. ulterioare nici nu contine sintagma "in calitate de", nu stiu de ce la acea primarie s-a facut alta cerere cu aceasta sintagma.
Poti scrie asa cum am spus, dupa in calitate de, "titular a certificatului de nastere pierdut".

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cred că ai luat o cerere greșita. Am descărcat și eu de la diverse primarii acesta cere și nu avea acest format.

| anonim3248 a răspuns:

Ai luat alt tip de cerere.

| Celestina003 a răspuns:

Bună! Întreabă acolo mai bine, roagă să te ajute cineva! Imagineaza-ti că ești adult ce ai face in aceasta situație?

| LenaNikolaevna a răspuns:

Bună! Nici eu nu-mi amintesc să fi văzut un astfel de format, dar, pentru a fi sigur, de ce nu întrebi pe cineva de la primărie sau de unde vei depune tu acea cerere? Și nu îți mai face atâtea griji, nu e o întrebare stupidă și nu e absurd să ceri informații, mai ales fiindcă nu ai mai completat niciodată o astfel de cerere. ☺️