| lkjhgfdsa a întrebat:

am aproape 18 ani si vreau sa dau de permis.din cate am inteles atunci cand dai trebuie sa-ti scoti cazierul. vreau sa stiu ce scrie in acel cazier? amenzile pe care le-am primit? am primit o amenda acum 7 luni pe care n-am platit-o si vreau sa stiu daca apare acolo. funda

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazierul judiciar apar condamnarile penale definitive, indiferent daca sunt cu inchisoare sau amenda penala.
Daca nu a fost amenda penala nu apare in cazier.
Oricum, in certificatul de cazier judiciar, nu se inscriu infractiunile savarsite pe timpul minoritatii.

| lkjhgfdsa explică (pentru Ioandelasal):

Cei aia amenda penala? eu vreau sa stiu daca amenda aia apare sau nu

| Ioandelasal a răspuns (pentru lkjhgfdsa):

Unele infractiuni au pedeapsa alternativa, cu inchisoare sau cu amenda. Aceea este amenda penala, spre deosebire de contraventii la care este amenda contraventionala.
Ce n-ai inteles din ce ti-am spus?

| VadTot a răspuns:

Daca N ai platit amenda nu cred ca vei putea sa ti scoti cazierul!

| adych a răspuns:

Daca nu ai facut nimic care sa se pedepseasca penal atunci nu o sa iti apara nimic in cazier, o sa fie alb. Stai linistit ca amenzile nu apar acolo. doar dosarele penale, anii de puscarie, si alte chesti din astea serioase