| AndaGa a întrebat:

Am avut un accident rutier cu victime. Mama a fost cel mai grav(fractura de mandibula, bazin, clavicula, coaste), eu eram insarcinata si am nascut la cateva zile, iar bebelusul a avut manuta rupta.
Soferul in masina curuia ne aflam nu a acordat prioritate, iar celalalt avea 120 km/ora sau peste. Cum se va solutiona? Nu era masina lui, era imprumutata. Are asigurare. Multumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asigurarea soferului vinovat va plati toate daunele, atat la masina celuilalt, cat si voua si apoi firma de asigurare se va indrepta impotriva celui vinovat.
In procesul penal va puteti constitui parti civile fata de cel vinovat.

Bula
| Bula a răspuns:

Careva din soferi va avea mult de platit, daca se va gasi vinovat.
Constituiti-va parti vatamate, atat mama ta, cat si tu pentru bebelusul tau! Cere pentru copilul tau sa fie acordate despagubiri de cel vinovat pana ce copilul va fi perfect sanatos, eventual si in caz de vatamari ascunse ce vor reiesi in timp!
Cauta-ti un avocat bun sa reprezinte interesele copilului minor.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta ca masina era imprumutata, soferul care nu a acordat prioritate are obligatia sa plateasca toate daunele, reparatiile la ambele masini si facturile de spitalizare ale celor afectati de accident.
Incearca sa nu te mai urci niciodata in masina cuiva, care sofeaza iresponsabil.
Daca ai cel mai mic trac si nu te simti confortabil, mai bine cobori si iei un autobuz, dar nu-ti mai pune niciodata viata in pericol, condusa de vreun maniac sau iresponsabil.
Poate- mai bine ca soferul care a produs accidentul, prin necedarea prioritatii sa aiba permisul de sofat suspendat pe viata, macar nu va mai pune niciodata viata cuiva in pericol.

| AlexSalling a răspuns:

Nu conteaza a cui era masina, el plateste toate daunele. Sper ca tu si bebelusul sunteti bine, si mama ta la fel. Ai mare grija.

| CEACLIU a răspuns:

Masina era înscrisă pe Romania sau alta tara daca era pe români asigurarea din masina nu răspunde decat de daunele provocate masini daca nu are specificat la asigurare sa acopere victimele din masina tip kasko daca nu trebuie luat un avocat și dat în judecată sa va plateasca daune...alte metode mi presa ai daca Masina e pe Italia înscrisă poti cere bani direct de la asigurare ca acoperă si in caz de greseala conducătorului auto daca aveti intrebari va stau la dispozitie.