| Sibiu a întrebat:

ieri seara am fost implicat intr-un accident deoarece nu am acordat prioritate. Eu ma aflam pe scaunul din dreapta, in urma accidentului soferul a fost dus la sectia de politia si a scris procesul verbal. As dori sa stiu daca numele meu in procesul verbal imi influentiaza cu ceva cazierul.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pesemne n-ai habar ce se inscrie in cazierul judiciar.
In acesta se inscriu doar pedepsele penale ramase definitive (inchisoare sau amenda penala).
Nefiind tu soferul vei fi, cel mult, martor. Si daca accidentul nu este infractiune (n-ai spus urmarile) nici macar soferul nu va fi pedepsit penal ci doar contraventional.
Fata de aceasta n-are ce sa ti se inscrie in cazier.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai mult decat martor in caz ca nu se inteleg cei doi soferi nu ai ce sa fii

| liviu890 a răspuns:

Cati ani ai? Cum sa iti afecteze cu ceva cazierul daca erai pe scaunul din dreapta si nu ai facut nimic?
Si ai zis "DEOARECE NU AM ACORDAT PRIORITATE", deci sa inteleg ca tu erai la volan?
Exprima-te calumea data viitoare...
Ce intrebari poti sa pui...

| Sibiu explică (pentru liviu890):

Nu, nu eu am fost la volan, am 17 ani, ma refeream ca masina in care eram nu a acordat prioritate. Eu n-am dat declaratii, nimic. dar soferul a scris ca ma avut ca pasager.