| TheDarkDragon a întrebat:

Buna, am doua intrebari in legatura cu un anume formular e104, pentru cei care stiu cateva lucruri despre el.
1. Am vazut pe internet ca trebuie sa depui o copie dupa cartea de munca la casa de asigurari impreuna cu cererea de eliberare, dar din cate stiu eu cartile de munca nu se mai folosesc sau cel putin eu la jobul precedent nu am primit asa ceva. Pot sa primesc acel formular doar cu copie dupa CI/certificat de nastere?
2. Se elibereaza pe loc dupa ce depui cererea, sau dureaza o anumita perioada de timp?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Art. 14 "Persoanele care solicită formularul E 104 vor depune la sediul caselor de asigurări o cerere însoțită de următoarele documente:
a) copie de pe cartea/buletinul de identitate sau de pe certificatul de naștere, după caz;
b) copie de pe cartea de muncă sau, în cazul lucrătorilor independenți, declarația de asigurare pentru concedii și indemnizații;
c) orice alte documente care atestă perioade de asigurare pentru boală sau maternitate.
Nu stiu la ce-ti trebuie pentru ca acel formular pentru ca el totalizează perioadele de asigurare realizate pe teritoriul a două sau mai multe state membre? Ai lucrat in strainatate? Oricum, poate ca alte tari au Carnet de Munca si in final poti duce adeverinta de la ITM cu perioada lucrata. Normal acea adeverinta ar trebui eliberata de angajator, la inceputul fiecarui an, cu perioada lucrata in anul anterior. Cred ca dureaza si nu se poate elibera pe loc! In lege spune ca se poate si cu Certificatul de Nastere. Trebuie sunat la ei! Daca spuneai judetul iti spuneam si telefoanele.

| TheDarkDragon explică (pentru Salontanul):

Pai am nevoie pentru un loc de munca in Romania. Desi abia acum am realizat ca scrie ca e nevoie de actul asta pentru rezidenti UE, si din cate stiu eu rezident e o persoana care traieste si lucreaza intr-o tara fara sa aiba cetatenie, deci pana la urma nici nu cred ca mai am nevoie de el.

| dinaprilie a răspuns (pentru TheDarkDragon):

Ai vazut.s-a rezolvat! E bine cand vi cu intrebarile tale si pleci cu raspunsurile, tot ale tale. happy