| Cr7adi a întrebat:

Buna am luat azi amenda pentru parcare neregulamentara de la politia locala, am gasit foaie in geam.nu imi scrie numele pe ea doar nr de inmatriculare. unde trebuie sa ma prezint ai cat este amenda ca nu scrie. Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te duci si spui ca tu ai condus masina si ai parcat-o in loc nepermis. Poate vei primi amenda sau doar un avertisment.
Neprezentarea proprietarului sau a aceluia care a condus constituie contraventie si, in primul rand, proprietarul va fi amendat, adica mama ta.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca ai primit amenda ci o citatie sa te prezinti la politie pentru a spune cine a condus masina. In materie de legislatie rutiera procesul verbal de contraventie trebuie sa cuprinda datele de identificare ale conducatorului auto, descrierea faptei, prevederea legala ce a fost incalcata, amenda stabilita si posibilitatea de a plati jumatate din minim in 48 de ore.

| Cr7adi explică (pentru Ioandelasal):

Da asa cred ca am primit citatie sa ma prezint si asta ce inseamna? Ma duc acolo si ce imi face?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cr7adi):

Te duci si spui ca tu ai condus masina si ai parcat-o in loc nepermis. Poate vei primi amenda sau doar un avertisment.
Neprezentarea proprietarului sau a aceluia care a condus constituie contraventie si, in primul rand, proprietarul va fi amendat, adica mama ta.

| mihai69 a răspuns:

Pe „foaie" scrie clar și cuantumul amenzii, și cum se plătește. De obicei la CEC. Te duci cu procesul verbal la ghișeu și dacă ai parte de o doamnă de treabă te ajută. Amenda - dacă o plătești în mai puțin de 48 de ore - este jumătate din minimul amenzii respective (caută în codul rutier după ce paragraf au trecut agenții în PV) - dar în mod normal, acest lucru este specificat clar și pe PV. După aia, plătești cât scrie pe PV.

| CrissuCristina a răspuns:

Iti imaginezi ca trebuie sa te prezinti la Sediul Politiei Locale, daca de la ei ai primit amenda si tot de la ei vei afla cat costa amenda.

| Cr7adi explică:

Si daca nu o platesc? Masina e pe numele mamei. Vine amenda pe numele ei.Eu nu am semnat nimic, nu eram de fata.

| Wehrmacht a răspuns (pentru Cr7adi):

Daca nu-s camere de supraveghere prin zona spune ca nu ai gasit nimic, poate s-a gasit vreun tampit ca mine sa ti-o ia din geam ca sa intri tu in belele.