| AlexMaftei2001 a întrebat:

Salut! Acum 3 săptămâni am parcat și nu am plătit parcarea 1 leu ca nu aveam mărunt.Am găsit în parbriz foaie de la politia locala sa ma prezint, dar nu m-am prezentat.Masina e pe numele mamei, ieri am găsit în posta plic de la politia locala sa se prezinte ea la politia locala dar nu are cum sa se prezinte pentru ca e plecata.Intrebarea mea este cât vine amenda și când ajunge acasă?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pana nu stiu cine a condus masina nu pot face proces-verbal de contraventie, de aceea a fost chemata proprietara masinii, sa spuna cine a condus in ziua respectiva si nu a platit parcarea.
Parerea mea este sa te duci tu, sa recunosti ca tu ai parcat si sa platesti amenda, altfel mama ta fi fi amendata pentru neprezentare si nu cred ca vrei s-o pui la plata sau pe drumuri, respectiv sa faca plangere contraventionala pentru anularea amenzii.

| AlexMaftei2001 explică (pentru Ioandelasal):

Dacă ii vine amenda mamei, o plătesc eu.Ma interesează cât poate sa vina amenda?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

In caz de parcari amenzile sunt stabilite de fiecare Consiliu local, asa ca n-am de unde sti cat o sa fie, cauta HCL cu parcarile din orasul tau.

| AlexMaftei2001 explică (pentru Ioandelasal):

Sunt din Roman, Neamț.Am citit pe net ca s-a dat lege dacă proprietarul mașinii nu se prezintă primește între 9-20 puncte amenda.Acum nu știu cât este de adevărat...

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

Da, este adevarat, contraventia este incadrata in clasa a IV-a si amenda este de la 1.305 lei la 2.900 lei.
De aceea ti-am spua ca ar fi bine sa platesti amenda pentru parcare, precis ca este mult mai mica.

| suntserios a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

E adevarata, mai bine platesti amenda de parcare, ca aia de neprezentare e de 2-3 ori mai mare.

Răspuns utilizator avertizat