| m7a5c3 a întrebat:

Buna am nevoie de ajutor! Astazi am implinit 18 ani si sunt major si din cate am inteles trebuie sa-mi fac un nou buletin... doar ca am avut anumite probleme cu politia si buletinu a ramas la politia din alta localitate acum 5 luni! Acum intrebarea mea ce pot face? Pot sa ma duc sa-l dau disparut si sa-mi faca altul? Sau ce pot face va rog ajutati-ma! Multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

CI ( Cartea de Identitate, NU "buletinul" ) TREBUIE reînnoită/schimbată ÎNAINTE de împlinirea vârstei de 18 ani!

Poţi să-ţi schimbi C.I. cu cel mult 6 luni şi/sau cu cel PUŢIN 15 zile ÎNAINTE de a expira.

Deci, deja poţi primi o AMENDĂ ( între 40-80 de lei ) pentru nerespectarea termenului minim :(

"In conformitate cu prevederile legale, cetățenii sunt obligati sa se prezinte, in termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani sau cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor la care sunt arondati cu domiciliul sau reședință, pentru a solicita punerea in legalitate cu un act de identitate. Nerespectarea acestor prevederi atrage raspunderea contraventionala, care se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 40 lei si 80 lei, fara a exista posibilitatea achitarii, in 48 de ore, a jumatate din minimul sumei prevazute. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

Trebuie să mergi la Direcţia de Evidenţă a Populaţiei de care aparţii!

Vezi detalii la linkul :
http://infotipizate24ore.wordpress.com/......-necesare/

http://www.dlep-iasi.ro/......ni--1.html

http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_18.html

NU îţi recomand să declari "pierdută" CI veche!
Din contră, TREBUIE să mergi la sediul de Poliţie din localitatea unde ţi-a fost reţinută CI şi să ceri restituirea acesteia!

Toate cele bune.

| m7a5c3 explică (pentru bursuc001):

Multumesc foarte mult pentru raspuns m-ai ajutat mult doar ca daca poti sa-mi mai raspunzi la o intrebare, am mers am recuperat CL* de la politie doar ca eu l-am facut la 16 ani si imi expira la 20 asa scrie pe el? Ce fac? TRebuie sa-l fac acum? Sau in 2016?

| bursuc001 a răspuns (pentru m7a5c3):

Cu plăcere!

Dacă pe CI scrie că expiră în 2016, atunci îl faci doar în 2016 ( cu cel mult 6 luni sau cu cel puţin 15 zile înainte de a expira ).

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuia sa mergi si sa soliciti restituirea CI iar la preschimbare trebuia sa te prezinti inainte de expirarea termenului de valabilitate, altfel poti fi amendat. Esti foarte delasator.
Nu te sfatuiesc sa-l declari pierdut sau furat, vei sari din lac in put, respectiv vei comite infractiunea de fals in declaratii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica politia ti a retinut buletinul? nu am mai auzit asa ceva. oricum nu il poti declara pierdut, te duci si clarifici lucrurile

| m7a5c3 explică (pentru suntserios):

Mi la retinut pentru niste "chestii" si nu m-a chemat nici azi dupa el ...deci sa-nteleg ca nu merge sa spun ca l-am pierdut si sa-mi faca altul?