| monicapopa a întrebat:

Am nevoie de ajutor, mi s-a furat geanta acum o saptamana insa nu am mai fost sa declar la politie pentru ca nu avea rost..., as vrea ca maine sa ma duc sa imi depun actele pentru un buletin nou, credeti ca am nevoie de ceva la mana ca l-am declarat furat sau pierdut? As putea sa imi fac si fara sa am asa ceva la mana? Help me!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuia sa reclami furtul CI la politie, in 48 de ore si abia apoi poti sa-ti faci o CI noua, la SPCLEP iti vor cere adeverinta de la politie.

| ShoboM a răspuns:

Unde mergi sa iti faci buletinul nou acolo si declari pe propria raspundere ca vechiul buletin ti-a fost furat sau la pierdut (cum doresti) dar mai bine declari ca l-ai pierdut ca sa nu apara complicatii, pentru ca oricum in ambele cazuri vei plati o amenda (acum cativa ani era 50 lei) ca nu ai buletinul.
Sa ai dosarul cu actele necesare pentru a iti face un alt buletin si in aproximativ 10 zile vei avea unul nou.
Bafta.