| AndreiPatro a întrebat:

Buna, am nevoie de permis pentru Gloante Oarbe, fara sa am arma doar gloantele

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Permisul de portarma se acorda doar pentru arma de foc, nu si pentru gloante oarbe, asa ca nu ai nevoie de permis.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Permis ca să ce? Dacă te prinde poliția și te întreabă ce faci cu ele, ce răspunzi? Nu se dă permis, dar posesia, deținerea lor este interzisă.

| IceRope a răspuns:

Gloanțele tale oarbe sunt denumite cartușe de manevră, folosite la antrenamentul învățării dării focului la trăgătorii începători. Conform legislației în vigoare, este nevoie de permis de port armă pentru achiziționarea acestora, fiindcă au propulsie explozivă, chiar dacă nu au glonț.
Dacă vrei să înveți despre arme de foc, poți să citești ceva interesant aici : https://www.rasfoiesc.com/......rmel64.php