| DyryeyeuKgig a întrebat:

Este legală in Romania deținerea unui pistol cu gloanțe oarbe (Blank gun) fără permis?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Acel pistol poate folosi si cartuse cu glont, daca este ce am inteles eu, deci arma letala. Deci nu este legal, fara permis.

| DyryeyeuKgig explică (pentru darrio2007):

Din cate stiu eu sunt facute doar pentru a putea utiliza gloante/cartușe oarbe. Cartușele "reale" nu se pot folosi deoarece nu glonțul nu poate ieși pe țeavă si pentru ca nu se potrivesc. Nu sunt sigur dacă este legala detinerea acestora si in Romania.

| Mosotti a răspuns:

Tu te referi la alea cu gaze si piper, unde poti baga si capse adica ca gloantele fara capatul de plumb. Alea de seamana 100 % cu unul real. Ca la alea nu poate iesi ceva pe teava.

Iti trebuie permis pentru alea, dar se obtine destul de usor.

| Mihail2020 a răspuns:

Orice arma care raneste fizic indiferent daca sunt gloante oarbe, bile...
Pentru obţinerea permisului de armă posesorii armelor neletale prevăzute la categoria E din anexa Legii, vor depune un dosar cuprinzând următoarele documente care să ateste îndeplinirea condiţiilor prevăzute la art. 58 alin. (2) din Lege:
a) cerere de eliberare a permisului de armă;

b) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie;

c) un certificat medical eliberat de o unitate sanitară specializată cu cel mult 6 luni înaintea depunerii cererii, din care să rezulte că nu suferă de una dintre afecţiunile stabilite de Ministerul Sănătăţii, care fac imposibilă autorizarea pentru a deţine sau, după caz, a purta şi a folosi arme şi muniţii şi că este apt să deţină astfel de arme şi muniţii;

d) certificat de cazier judiciar;

e) aviz psihologic din care să rezulte că solicitantul este apt să deţină, să poarte şi să folosească arme şi muniţii, eliberat, cu cel mult 12 luni înaintea depunerii cererii, de un psiholog autorizat pentru efectuarea unor astfel de teste, atestat în condiţiile legii;

f) două fotografii color cu dimensiunea 4 x 5 cm;

g) dovada achitării taxelor pentru autorizare, prevăzute de legislaţia în vigoare;

h) certificatul de deţinător al armelor neletale în care sunt înscrise armele pentru care se solicită eliberarea permisului;