| Push7iu a întrebat:

Am nevoie de un mic ajutor.
Pe 29 martie am un proces, sunt acuzat de ceva si imi recunosc fapta.Avocatul mi-a recomndat sa imi fac cat mai multe caracterizari/descrieri de la vecini, prieteni, preot, fosti profesori, angajatori, etc.
As dori cateva modele de asemenea caracterizari, sa stiu sa le zic la oamenii respectivi ce sa imi scrie acolo, pentru ca am inteles ca o sa imi fie de mare ajutor sa am cat mai multe de la tot felul de oameni.
Multumesc frumos !

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Gasesti aici un model de caracterizare ( de la vecini, prieteni, administrator de bloc: http://www.avocatnet.ro/......izare.html

** pentru fosti profesori, angajatori, preot nu ai nevoie de modele--- ei vor stii sa redacteze o caracterizare! Important de retinut este sfatul avocatului din link-ul de mai sus : "Sa nu scrie nimic de fapta savarsita, nu trebuie sa stie toata lumea pentru ce da caracterizarea, puteti sa le spuneti ca pentru un loc de munca. Recomandabil sa fie scrisa de mana, semnata si datata"

1 răspuns:
| unknow91 a răspuns:

Hai sa iti spun eu. Ca si eu am fost acuzat de ceva si pe nedrept si in tara straina, si am castigat acel proces.Mie mi-a sp avocatul tot la fel.Deci pui pe cei care vrei tu si care te cunosc sa spuna ce caracter ai tu.
Cum te comporti cu oamenii, daca esti bun sau rau, din ce familie provii tu(buna-rea), tot felul de chestii de astea.Si aceei oameni care iti fac aceasta caracterizare sa lase un nr de telefon sau o adresa, in caz ca este nevoie sa ii contacteze sa vada daca intr-adevar au scris ei, si sa se semneze la urma.
Crede-ma ca iti sunt de foarte mare ajutor aceste caracterizari.
Cred ca ti-am fost de ajutor.
Succes la proces!