| Etro a întrebat:

Bună. Am nevoie sa știu ceva urgent. Am 16 ani, vreau sa plec din tara însă mama îmi spune ca strebuie nu știu ce semnătura de la tatăl meu biologic. Problema e ca a plecat când aveam 6 ani și și-a făcut alta familie. Mama tot spune ca trebuie semnătura lui chiar dacă e plecat din tara sau e căsătorit ca de nu, nu am cum sa călătoresc. Mama e deja măritată cu cineva și nu înțeleg dacă e adevărat ce zice sau nu. Ce ma interesează este: trebuie semnătura tatălui meu biologic obligatoriu?

3 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Are dreptate mama ta.
Ai mei sunt divorțați și ca să plec cu sora mea minoră din țară a trebuit să ne trimită procură cu acordul lui. ( e valabilă un an )

| Etro explică (pentru zurick):

Nu prea cred ca înțeleg ce zici. Tatăl meu cu mama mea nu au fost căsătoriți, nici nu a fost de acord cu mine. Deci nu cred ca e aceeași situatie

| mastadont a răspuns:

Depinde cu ce motiv pleci din țară. Dacă e un concurs, o competiție școlară, etc, atunci poți merge dacă ai acordul doar unuia dintre părinți.
În alte cazuri trebuie să ai ori acordul ambilor părinți, ori acordul părintelui care are grijă de tine plus o decizie judecătorească care să ateste că ești doar în grija acelui părinte și că celălalt nu mai are drepturi asupra ta.
Citește mai mult aici:https://www.politiadefrontiera.ro/......ri-59.html