| Pasa_Mihail_1999 a întrebat:

Bună, am o intrebare, acum 2 zile veneam acasa si colegul meu s-a urinat pe marginea drumului, dupa care a venit politia si au spus ca si eu m-am urinat ceea ce nu am facut si am refuzat sa semnez procesul verbal. Ce consecinte pot fi sau doar o sa imi trimita amenda acasa? Sau este posibil sa nu am amenda deloc :? Multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca a incheiat procesul-verbal de contraventie atunci o sa ti-l trimita acasa, chiar daca nu l-ai semnat. Dupa primirea acestuia ai maximum 15 zile pentru a face plangere contraventionala la judecatorie sau a plati jumatate din minimul amenzii. Pentru plangere trebuie sa ai dovezi (martori) ca situatia prezentata de tine este adevarata si atunci p.-v.c. va fi anulat.