| anonim_4396 a întrebat:

Buna am o intrebare am sa va povestesc pe scurt parintii mei au divortat si eu stau cu mama, tata vrea sa imi treaca casa pe numele meu, dar el se judeca cu tatal lui pentru casa exista posibilitatea daca tata imi trece casa pe numele meu va trebuii sa ma judec eu cu tatal lui? in continuare am inteles ca trebuie doar o singura data sa ma duc la tribunal si atat.Iar daca de exemplu eu vreau sa ma mut la tata mama mai poate sa faca ceva pentru a ma impiedica ca deocamdata zice ca sunt minor si sunt in gradina ei.Dar sunt sigura ca daca as pleca la tata, mama nu m-ar lasa sa o iau cu mine pe catelusa mea asta ma cam pune pe ganduri si ma cam operste.Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu spui un element important: cine este acum proprietarul casei.
Daca proprietar este bunicul tau atunci tatal nu-ti poate transfera proprietatea casei.
2. Daca ti-a fost stabilit domiciliul la mama ta trebuie sa stai cu ea cat esti minor sau tatal tau si cu tine sa ceara stabilirea domiciliului la el, daca are in proprietate locuinta.

| ridhimagupta a răspuns (pentru Ioandelasal):

Proprietarul e tata

| Ioandelasal a răspuns (pentru ridhimagupta):

Atunci poate sa-ti transfere proprietatea si tu vei fi introdus in procesul cu bunicul, alaturi de tatal tau si va trebui sa te judeci pana se va termina procesul.
Transferul se poate face doar daca imobilul este inscris in cartea funciara.