| Hatice97 a întrebat:

Scriu aceasta intrebare pentru o prietena de-a mea pe care sper sa o ajutam impreuna sa afle raspunsul la intrebare. Pe scurt, parintii ei au divortat, ea nu isi cunoste tatal natural deoarece acesta nu a dorit ( nici macar pensia alimentara), dar are un tata vitreg ( cetatean strain) care e ca un adevarat tata pentru ea, deoarece mama acesteia s-a recasatorit. Acum, prietena mea vrea sa stie daca dupa ce implineste varsta de 18 ani isi poate renega tatal biologic? si daca il reneaga, poate sa renunte la numele de familie prelund numele actual al mamei ei sau al tatal vitreg? Va multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atunci va trebui sa astepte pana dupa majorat sau sa ceara schimbarea pe cale judecatoreasca, va fi un proces destul de lung, deoarece trebuie citat si tatal.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista institutia renegarii in dreptul roman ci doar cea a decaderii din drepturile parintesti, in anumite cazuri grave.
Prietena ta poate sa-si schimbe numele si acum, preluand numele de familie al mamei. Schimbarea se poate face pe cale judecatoreasca sau administrativa, conform OG nr.41/ 2003, privind dobândirea şi schimbarea pe cale administrativă a numelor persoanelor fizice.

| Hatice97 explică (pentru Ioandelasal):

Adica numele mamei luat de dupa casatoria cu cel de al doilea sot

| Ioandelasal a răspuns (pentru Hatice97):

Da, se poate, doar ca pe timpul cat este minora este nevoie si de acordul tatalui. Dupa majorat nu va mai avea nevoie de acest acord.

| Hatice97 explică (pentru Ioandelasal):

Dar ea si nici mama ei nu mai stiu absolut nimic de acesta

| Hatice97 explică (pentru Ioandelasal):

Si daca asteapta majoratul mai este nevoie sa fie citiat si tatal acesteia si pana la ce taxe poate ajunge un asemenea proces?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Hatice97):

Dupa majorat nu este nevoie de proces, poate cere schimbarea numelui pe cale administrativa, nu mai are nevoie de acordul tatalui.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Hatice97):

Atunci va trebui sa astepte pana dupa majorat sau sa ceara schimbarea pe cale judecatoreasca, va fi un proces destul de lung, deoarece trebuie citat si tatal.

| EaEmma a răspuns:

Da se poate schimba numele, daca mama este de acord.