| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am o întrebare care e buna pentru cineva de la poliție.Maica-mea ieșea din scara blocului și la lift era un moș de vreo 60-70(care știu ca are probleme cu alcoolul și pe vremuri a fost administrator și a furat banii oamenilor)el a înjurat-o pentru ca ea nu l-a salutat deși el trebuie sa salute primul.Ea i-a spus "hai eject" după o înjuratura pe care nu o pot scrie aici și apoi a venit după ea s-o lovească.Ea a reușit sa iasă și a ținut usa de la bloc ca el sa nu vina in timp ce el împingea usa.Pana la urma a plecat.Ea a fost la poliție, a dat declaratie și acum au chemat-o iar, tot pe ea.Desi la el nici nu au fost.Nu are nici timp și nici nu prea mai vrea sa meargă.Mai are rost sa meargă?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, are rost, căci poliția ca să rezolve problema trebuie să constituie un dosar.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui exact ce a facut mama ta la politie, nu avea ce declaratie sa dea, eventual a depus plangere penala pentru infractiunea de lovire sau alte violente.
Banuiesc ca a mai fost chemata la politie pentru a spune ce dovezi are ca persoana respectiva a comis infractiunea.
P.S. Injuria nu mai este infractiune din 2006, cand a fost abrogata din Codul penal. In prezent, pentru injuraturi, se poate intenta o actiune in justitie, pe cale civila, in baza raspunderii delictuale pentru afectarea dreptului la demnitate.

| kidi a răspuns (pentru Ioandelasal):

A depus plângere și acum au întrebat-o dacă are martori.Si nu, nu sunt.Dar in bloc sunt camere doar ca aia care a sunat-o a spus ca "nu se aude" dar se vede! Si nu doar a înjurat-o a și vrut s-o lovească și făcea asta dacă ea nu ținea usa.

| Ioandelasal a răspuns (pentru kidi):

Doar ca se vede nu este o proba tocmai relevanta. Am in vedere cand spun asta ca si respectivul o poate acuza ca a fost provocat, respectiv ca si mama ta l-a injurat sau i-a adresat alte cuvinte urate si de aceea a reactionat asa.

| kidi a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pe bune? Ea l-a înjurat? Cand cineva vine și îți spune din senin futu-ţi morţii mă-tii! L-a provocat spunând"hai eject"? Ce reacție e asta sa lovești pe cineva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru kidi):

Se pare ca nu mi-ai citit atent raspunsul sau nu l-ai inteles. Mai citeste-l inca o data!

| mgtow a răspuns:

Da trebuie sa se duca altfel are din nou de furca cu prostu ala

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Imi pare rau dar cel in varsta avea dreptate! Cel care trece saluta, cel care intra saluta, indiferent de varsta, nationalitate, sex, religie, etc. Cat despre faptul ca a tinut usa se cheama sechestrare de persoane. Eu daca as fi in locul cetateanului in varsta asi merge in judecata pentru sechestrare. Faptul ca ar fi furat banii si are probleme cu alcoolul nu indrituieste pe nimeni sa se comporte necivilizat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca are rost sa mearga... de aia a depus plangerea ca ala sa fie pedesit, daca se lasa data viitoare poate se intampla lucruri mai grave.

| Zuzu1991 a răspuns:

Daca vrea, ca politia sa faca, ceva, da!
altfel abia asteapta sa considere ca, conflictul s-a aplanat asa ca nu mai trebuie sa munceasca

| Zuzu1991 a răspuns:

Ionut mama, nefolositor si eronat dupa ce am spus ca militienii sunt LENESI denota serios faptul ca nu ai avut de aface cu militia romana pana acum
am depus plangere PENALA pentru furt, si nu am stiut ca imi trebuie numar de ordine, asa ca au IGNORAT-O

deci iti doresc success in viata, iubitori de curcani LENESI tongue

| Vântulalb a răspuns:

Daca voi stiti ca e betiv, mama ta de ce l-a provocat? Vi se pare boua ca "hai eject" e decent? Sau poate tine loc de buna ziua?
Pana una alta, nu conteaza cine intra, cine iese, ci ca betivul este mai in varsta. Daca mama ta nu vrea sa il salute, atunci sa taca pana la capat. Nu e corect nici ce a facut ea.

| kidi a răspuns (pentru Vântulalb):

Bun, acum sa nu mai răspundă nimeni.Pot sa șterg întrebarea?

| Vântulalb a răspuns (pentru kidi):

Nu. Las-o acolo. Trebuie sa invete si altii cum sa procedeze.

| SPECTOGRAFIE a răspuns:

O poliție mai puțin implicată o să vezi doar în România. Ei sunt ocupați să de a amenzi bătrânilor care vând pătrunjel la colțul blocului. După părerea mea puține șanse să se rezolve ceva